Lebanon and Syria, Sovereign yet interlinked nations: The Lebanese-Syrian relations, 1971-2018
Lübnan ve Suriye, egemen güçler olmalarına rağmen birbirine bağlı uluslar, Lübnan ve Suriye ilişkileri, 1971–2018
- Tez No: 545140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DUYGU DERSAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Suriye'nin Lübnan'ın iç siyasetine ilişkin hegemonyasını nasıl yürüttüğünü ve bağımsızlığından bu yana her iki ülke arasındaki ilişkinin nasıl geliştiğini derinlemesine gözlemlemektir. Buna ek olarak, Suriye'nin Lübnan'a dair olası çıkarları ve bu çıkarları Lübnan üzerinde güçlü bir etkiye sahip olarak nasıl koruduğu analiz edilecektir. Buna ek olarak, Suriye'nin Lübnan üzerinde güçlü bir etki yaratarak sahip olduğu ve güvence altına aldığı olası çıkarları ve bu denli güçlü etkinin önünü açan faktörler de analiz edilecektir. Bu amaçla, çalışma her iki ülkenin Büyük Suriye'nin parçası olduğu ve ardından Osmanlı yönetimi altındayken bağımsızlık döneminden geçtiği dönemleri de kapsamaktadır. Ek olarak, Lübnan İç Savaşı olayları, ilk Suriye askeri müdahalesini işaret eden ve ardından ülkedeki varlığını meşrulaştırmayı başardığı savaş olarak incelenip sunulacaktır. Tez, suikast dönemini, özellikle de Başbakan Rafiq al-Hariri cinayetini, ardından Suriye ordusunu Lübnan'ın dışına itmeyi başaran Sedir Devrimi'ni izliyor. Ayrıca, Hizbullah'ın oluşumunun ve direniş hareketi olarak gelişmesinin ardından Lübnan parlamentosunda siyasi bir oyuncu olarak bulunmasına da değinilmektedir. Ayrıca, tez devam etmekte olan Suriye iç savaşının Lübnan'ın istikrarı üzerindeki etkilerini ve Suriye rejiminin halen kendi varlığı için savaşırken Lübnan'a uyguladığı etki derecesini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore how Syria exercised hegemony over Lebanese internal politics and how the relationship between both countries evolved since their independence up until today. It also analyzes the possible interests that Syria has and secures by exercising a powerful influence on Lebanon as well as the factors that paved the way for such a strong influence. For this purpose, the study covers the historical era under Ottoman rule when both countries were part of one Greater Syria then passes through the independence period of each country. Additionally, the Lebanese Civil War events are examined and presented as the war marked the first Syrian military intervention and following which it succeeded in legitimizing its presence in the country. The thesis further observes the assassinations period, particularly the murder of P.M Rafiq al-Hariri followed by the Cedar Revolution that succeeded in forcing the Syrian military out of Lebanon. Noteworthy that the formation of Hezbollah and its evolvement as a resistance movement then as a political player in Lebanese parliament is also laid upon. Furthermore, the thesis examines the effects of the on-going Syrian civil war on Lebanon's stability and the degree of influence the Syrian regime still exercises over Lebanon while fighting a battle over its own existence.