Mahmȗd Fâ'iz dîvânı (İnceleme-metin-tıpkıbasım)
The divan of Mahmȗd Fâ'iz (Examination-text-facsimile)
  1. Tez No: 545147
  2. Yazar: BURCU KOŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN HORATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
Klasik şiirin mevcudiyetini ve sürekliliğini sağlayan divanlar eski Türk edebiyatının kaynaklarını oluşturan temel eserlerden biridir.Bu tez çalışmasının konusunu XIX. yy. şairlerinden Mahmȗd Fâ'iz ve Dîvânı oluşturmaktadır. Tez, giriş ve üç bölümden meydana gelmiştir. Girişte, XIX. yy. klasik Türk şiiri hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Mahmȗd Fâ'iz'in hayatı ve eserleri açıklanmıştır. İkinci bölümde Dîvân'ın biçim, dil ve muhteva özellikleri verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Dîvân'ın transkripsiyonlu metni verilmiştir. Araştırmalar neticesinde Mahmȗd Fâ'iz Dîvânı'nda yer alan iki kasidenin Fâ'iz ile aynı mahlaslı XIX. yy. şairlerinden Kerküklü Fâ'iz'in kasideleri içerisinde de yer aldığı saptanmıştır. Kasidelerin hangi Fâ'iz'e ait olduğu çalışmanın bu aşamasında netlik kazanamamıştır. Bu çalışma ile XIX. yy. şairlerinden Mahmȗd Fâ'iz ve Dîvân'ı Türk edebiyatı alanına kazandırılmış ve edebiyat tarihine katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Divans which provide the existence and continuity of Turkish poetry are one of the basic works that form the sources of Turkish literature. Mahmud Fa'iz who among the 19th century poets,and his Divan make up the subject of this thesis work. It consists of introduction and three chapters. It was given information about 19th century classical Turkish poetry. In the first chapter, the form, language and concent of the Divan are examined. ın the third chapter, the transcribed text of the Divan is given. As a result of the researches, it was determined that the two odes of the Mahmud Fa'iz's Divan were included in the odes of Kerküklü Fa'iz, who was one of the 19th century poets of the sam epen name.It could not be clarified at this stage of the study which odes belong to Fa'iz. Which this study, Mahmud Fa'iz, one of the nineteenty-century poets, and his Divan are introduced to Turkish literature and contrubuted the history of literature.