Yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yakınlarının gereksinimleri ve stresle baş etme tarzlarının belirlenmesi
Determination of nearby needs of intensive care units in the intensive care units and stress-starting styles
- Tez No: 545174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yoğun bakıma yatış birçok hasta yakını için travmatik bir olaydır. Yaşanılan bu zor süreçle hasta yakınları farklı birçok şekilde baş etmeye çalışmaktadır. Bunun yanında yoğun bakıma yatış hasta yakınlarının karşılanması gereken birçok gereksinimini de beraberinde getirmektedir. Bu nedenle aile üyelerinin bu süreçte baş etme tarzlarını ve gereksinimlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışma yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların yakınlarının gereksinimleri ve stresle baş etme tarzlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin 1. Basamak, 2. Basamak, 3. Basamak, Koroner, Yenidoğan ve Çocuk Yoğun Bakım ünitelerine yatışı yapılan hastaların yakınları ile yürütülmüştür. Araştırma örneklemini 247 hasta yakını oluşturmuş ve çalışma için etik kurul izni, kurum izni ve katımcılardan yazılı onam alınmıştır. Araştırma verileri Sosyo-Demografik Özellikler Formu, Yoğun Bakım Ünitesi Aile Gereksinim Envanteri ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılarak araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yöntemiyle Kasım 2017- Haziran 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Araştırmanın değerlendirilmesinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, Kruskal Wallis ve Pearson Korelasyon testleri kullanılmıştır. Hasta yakınlarının %65,2'sinin kadın ve yaş ortalamaları 37,25±12,7, olarak bulunmuştur. Hasta yakınlarının sırasıyla en çok destek (42,77±7,68), yakınlık (32,22±4,90), bilgi (27,58±3,57), güven (24,76±2,98) ve rahatlığa (18,29±3,29) gereksinim duydukları bulunmuştur. Ailelerin bu süreçte baş etme yöntemlerinden en sık kendine güvenli yaklaşım (21,39±3,32), çaresiz yaklaşım (20,08±4,12), iyimser yaklaşım (14,74±2,49), boyun eğici yaklaşım (14,69±3,24), sosyal destek arama yaklaşımı (11,58±1,87) baş etme tarzlarını kullandıkları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Intensive care is a traumatic event for many patient relatives. With this difficult process, relatives of patients are trying to cope with many different ways. In addition, hospitalization for intensive care reveals many of the needs of patients' relatives. Therefore, it is necessary to determine the manner and needs of family members to cope with this process. This study was carried out as descriptive in order to determine the needs of the relatives of the patients in the intensive care unit and their coping styles. The study was carried out with the relatives of the patients who were admitted to Niğde Ömer Halisdemir University Education and Research Hospital, Stage 1, Stage 2, Coronary, Neonatal and Pediatric Intensive Care Units The sample of the study consisted of 247 patients, and the ethics committee permission, institution permission and written consent were obtained from the participants. Research data socio-demographic The data were collected by using face-to-face interview method between November 2017 and June 2018 by using the Socio-Demographic Questionnaire, Intensive Care Unit Family Requirement Inventory and Coping Styles Scale. Number, percentage, arithmetic mean, Kruskal Wallis and Pearson Correlation tests were used to evaluate the research. 65.2% of the patients' relatives were female and the mean age was 37.25 ± 12.7. It was found that the relatives of the patients needed the most support (42,77±7,68), closeness (32,22±4,90), information (27,58±3,57), confidence (24,76±2,98) and comfort (18,29±3,29) respectively. It was found that families mostly used coping styles (21,39±3,32), coping approach (20,08±4,12), optimistic approach (14,74±2,49), submissive approach (14,69±3,24), social support (11,58±1,87), and coping styles.