İmalat sanayii işletmelerinde örgüt yapıları ve yönetim biçimlerinin yaratıcılık yönetimi açısından değerlendirilmesi
An Evaluation of Turkish organizational structures and managerial styles in the frame of creativity management
- Tez No: 54519
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZ ONARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
166 ÖZET Hızlı bir değişim sürecinin yaşandığı çağımızda kuruluşların varlıklarını sürdürebilmelerinin önkoşulu yaşanan değişime ayak uydurabilmeleridir. Bunun için kuruluşlar kaynaklarını en etken ve verimli bir biçimde kullanma zorunluluğu ile karşı karşıyadır. Günümüzde yaratıcılık bütün örgütlerin en değerli kaynağı olarak kabul edilmekte ve örgütlerin rekabetçi konumlarını koruyabilmeleri için yaratıcılığı yönetmeleri gereği genel kabul gören bir yaklaşım olarak benimsenmektedir. - Çalışma ülkemiz kuruluşlarının örgüt yapılarının, yönetsel tarz ve uygulamaların yaratıcılık yönetimi açısından değerlendirilmeleri amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiş, birinci aşamada ülkemizdeki yönetsel uygulamalara ve yönetici profiline ilişkin genel bir fikir edinilmesine olanak verecek biçimde 500 büyük firma içinde yeralan 140 firma incelenmiştir. İkinci aşamada ise birinci aşamada elde edilen bulguların, bilgi ve sonuçların derinlemesine analiz edilmesine yönelik olarak 140 firma arasına yeralan bir firmada örnek olay uygulaması gerçekleş tirilmiştir. - Araştırma sonucunda ülkemiz kuruluşlarının büyük bir bölümünün, merkezi ve biçimsel organizasyon yapıları nedeniyle, yaratıcılık yönetimi açısından uygun bir konumda olmadığı belirlenmiştir. Organizasyon yapılarının nitelikleri açısından kamu ve özel kesim kuruluşları arasında önemli bir farklılık bulunmamaktadır. Yaratıcılık yönetimine yatkın olan az sayıdaki kuruluşun önemli bir bölümü, görece esnek ve organik yapılarıyla, yabancı ortaklı kuruluşlardır. Yönetim tarz ve uygulamaları açısından Türk yöneticilerinin büyük bir bölümünün işe yönelik yönetim tarzına sahip oldukları belirlenmiştir. Bu açıdan kamu ve özel sektör kuruluş yöneticileri arasında anlamlı bir fark bulunmakmaktadır. Entellektüel birikim ve yönetsel uygulamalar açısından yabancı ortaklı kuruluş yöneticilerinin, görece insana yönelik tarzları nede niyle, yaratıcılık yönetimine daha yatkın oldukları bulgulanmıştır. Araştırma sonucunda, Türk kuruluşlarının insan kaynağından gerektiği biçimde yararlanamadığı belirlenmiştir. Entellektüel düzeyde yöneticilerin büyük bir bölümü insan kaynağını en değerli kaynak olarak kabul etmekle birlikte, insan kaynağının kuruluşa katkısını ençoklayacak uygulamalar yö neticilerin küçük bir bölümünce gerçekleştirilmektedir.167 Araştırma sonuçları, merkezi ve biçimsel yapıların ve işe yönelik yöne tim tarzlarının nitelediği kamu kuruluş ve yöneticileri açısından beklentileri mize uygundur. Kamu kuruluşları çok değişik dinamikler altında çalışmak tadırlar. Doğaları gereği bu kuruluşlar katı, çok az esneyebilen yapılara, tu tucu yaklaşım ve uygulamalara sahiptirler. Kamu kesimi yöneticilerinin kendi özgün yaklaşım ve tarzlarını uygulama özgürlükleri yok denecek ka dar azdır. Bu bağlamda kamu yöneticilerinin işe yönelik olmaları beklenilen bir sonuçtur. Ancak özel sektör kuruluşları açısından beklenenden farklı sonuçlara ulaşılmıştır. özel sektör kuruluşlarının, bu kuruluşlarda çalışan yöneticilerin kendi tarzlarını ortaya koyabilme ve daha modern yönetim teknikleri uygulaya bilme açısından daha fazla özgürlüğe sahip oldukları düşünülerek, daha esnek yapılara ve daha insana yönelik uygulamalara sahip olmaları beklenmekteydi. Ancak araştırma sonuçları bu açıdan kamu ve özel sektör kuruluşları arasında anlamlı bir farklılık olmadığını göstermiştir. Kamu - özel ayrımı olmaksızın Türk yöneticilerinin genellikle işe yönelik bir yönetim tarzı sergilemeleri, yöneticilerin otoriter yanlarının güçlen mesine yol açan kültürel koşulların varlığı ile açıklanabilmektedir. Özel sektör kuruluşlarının“aille şirketi olma”niteliklerinden dolayı da bu tür yapı ve uygulamalara sahip oldukları söylenebilir. Çünkü aile şirketi niteliği taşıyan kuruluş yöneticilerinin de kendi özgün tarz ve uygulamalarını ortaya koyabilecek özgürlüğe sahip olmadıkları öne sürülmektedir. Bütün bu açıklamaların ışığında Türk yöneticilerinin işe yönelik yöne tim tarzından daha insana yönelik yönetim tarzına doğru bir değişimi ger çekleştirmeleri gereği ortaya çıkmaktadır. Kuruluşların rekabetçi konumlarını koruyabilmelerinin temelinde, insan kaynağının bir bütün olarak etken yönetimi yatmaktadır ki bu da insana yönelik bakış açısının köklü biçimde değişmesini gerekli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
168 SUMMARY In our decade, one of the most important topics taking place in the companies' agendas is survival. The pace of technological change, glo balization of competition and other relevant developments make it neces sary for companies, to use all resources more effectively. Recently, it is evaluated that individual creativity is the most important resource of the or ganizations and it must be utilized like any other resource. Today, mana ging creativity is an obligation for contemporary companies for preventing their competitive position. Creativity management, as a technic of human resource management demands continuous, integrated and systematic applications. Main results of survey is to provide a kind of framework to Turkish managers; for evaluating themselves in terms of their organizations' structure, attitudes toward human resource and their managerial practices In order to determine the organizational structures and managerial styles of Turkish Firms, the research was conducted in two stages. At the first stage 140 firms taken from first 500 companies of Turkey were evalu ated in the context of creativity management. This stage was planned to provide a general view about Turkish Firms in the frame of creativity mana gement. After this evaluation, one of the 140 firms was chosen for imple mentation of case study method. At this stage, it was aimed to deepen the findings and results of the first stage. Examination of structures of organizations makes it clear that great proportion of Turkish firms are not appropriate to creativity management. Because Turkish organizations typified as high in centralization and forma lization whereas creativity necessiates flexible, organic structures. Foreign partnership company managers are more appropriate to CM, in the aspect of intellectual and managerial practices level than public and private company managers Great proportion of Turkish managers have task -oriented leadership style. There is no significant difference between public and private company managers' style. But foreign partnership companies seem more suitable to CM with respect to leadership style because those companies have higher ratio of people-oriented leaders.169 Turkish managers must also use all existing resources in a most effi cient manner. But research results indicate that utilization of human reso urce is not sufficient in the surveyed firms. At the intellectual level, a huge number of managers accept the importance of people for organization but only small proportion of them attempt to utilize them. This best indicator of this situation is their low application rate of employee involvement prog rams. Survey results are compatible with our expectation especially for the public organizations and their managers, because those firms have to ope rate under different dynamics. They are bureaucratic organizations. By their nature they are rigid in structure, conservative in approaches and applica tions. Public managers have not freedom to exercise their own aproaches and styles, to some extent they have to be task-oriented. It was expected that private companies would have more flexible, organic structures and people-oriented leaders. Because they have relatively more freedom to apply all necessary modern technics and more opportunity to exert their own styles. According to results, their organization structures and leaders hip are not different from public. For some private companies, this may be due to family nature of those companies. As it is known if an enterprise is belong to specific family; the managers of that enterprise also have insufficient freedom. In such a case those managers can't apply his real thoughts and styles. More general reason for intensity of task-oriented leaders among Turkish managers, may be the social and cultural conditions which rein force the authotorian aspect of them. Besides all explanations, in today's rapidly changing environment Turkish managers have to begin to apply more human-oriented appro aches in order to survive. It can be said that application of creativity mana gement in Turkey needs time. Because it necessiates important changes in attitudes, approaches and applications towards human being and realiza tion of those changes must be major responsibility of top managers.