John Dewey'nin demokrasi anlayışının pragmatik temelleri
The pragmatic foundations of John Dewey's understanding of democracy
- Tez No: 545210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DUVA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Pragmatizm, deneyimi temel alan bir yöntemle geleneksel felsefede teori ve pratik arasındaki gerilimi gidermeyi amaçlamıştır. Pragmatistler, kavramların ve teorilerin başarısını, pratikteki sonuçlardan hareketle değerlendiren bir yaklaşımla geleneksel felsefe yapma tarzının beraberinde getirdiği sorunları aşmayı denemişlerdir. Dewey, ilk başlarda anlam ve doğruluk sorunlarıyla ilgilenen bu felsefeyi genişleterek kendi liberal demokrasi anlayışının temeline yerleştirmiştir. Pragmatizm, Dewey'e klasik liberalizmdeki birey-komünite ve bireysel özgürlük-otorite gibi ikilikleri uzlaştırma imkânı vermiştir. Bu tez, John Dewey'nin demokrasi anlayışına ve bu anlayışın pragmatik temellerine odaklanmaktadır. Tezin ilk bölümü, geleneksel felsefenin bir eleştirisi olarak ortaya çıkan Pragmatizmin içinde barındırdığı imkânları ve Dewey'ye kadar geçirdiği dönüşümü ele almaktadır. Tezin ikinci bölümünde ise, Dewey'nin liberal demokrasiyi yeniden yapılandırma girişimi incelenecektir.
Özet (Çeviri)
With a method based on experience, Pragmatism was an attempt to resolve the tension between theory and practice. Pragmatists, with an approach that evaluates the success of theories and beliefs by the outcomes of their practical application, attempted to overcome the problems caused by the traditional philosophy. Dewey expanded this philosophy, which only dealt with the problems of meaning and truth in the beginning, and made it the basis of his understanding of liberal democracy. Pragmatism allowed him to resolve the dualities in classical liberalism, such as the individual-community and individual freedom-authority. This thesis focuses on John Dewey's understanding of democracy and It's pragmatic foundations. The first chapter examines the promises of pragmatism, which originated as the critique of traditional philosophy, and It's transformation until Dewey. In the second chapter, we will be investigating Dewey's attempt of reconstructing the liberal democracy.