Tam rekabet ve modern ticaret teorisi
  1. Tez No: 54522
  2. Yazar: TAMER KULAKSIZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Piyasa yapılan ve dış ticaret arasındaki ilişki iktisat literatüründe her zaman ilgi alam olmuştur. Tam rekabet ortamlarında ticaret teorisi çeşitli modellerle ele alınabilirken eksik rekabet ortamlarında aynı durum söz konusu değildir. Çünkü genel kabul gören bir eksik rekabet teorisi yoktur. Bu bakımdan literatürde tam rekabet ortamlarında ticareti ele alan modellere daha güvenilir gözle bakılmaktadır. Bu modeller içinde de en yaygın kullanılan Faktör Nispetleri Teorisi'dir. Ama faktör nispetleri teorisi aynı zamanda eksik rekabet ortamlarında ticaretin analizinde de kullanılabilmektedir. Bu çalışmada esas amaç modem analitik aletler kullanarak tam rekabet ortamında faktör nispetleri teorisinin sergilenmelidir. Buradaki modern analitik aletlerden kasıt düal üretici ve tüketici teorisidir. Bu bakımdan çalışmada öncelikle düal üretici ve tüketici teorisi sergilet önektedir. Dual yaklaşan ile iktisatçıların analitik aletlerinin arttığına dikkat çekilmeye çalışılmıştır. Ardından faktör nispetleri teorisinin düal aletler kullanılarak sergilenmesi söz konusudur. Çalışmanın sonunda faktör nispetleri teorisinden eksik rekabet ortamlarında ticaretin analizine geçişi sağlayan entegre denge yaklaşımı sergilenmeye çalışılmıştır. Bu çalışma eksik rekabet ortamlarında ticaretin analizi olarak düşünülemese de bu analiz için gerekli ali yapının sergilenmesi çalışması olarak görülebilir. 9.5
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between market structure and foreign trade has always been an interesting area in economics literature. Trade theory in perfect competition can be handled with several models. But the same thing can not be said about trade theory in imperfect competition. Because mere is no a general accepted imperfect competition theory. That's why trade theory models in perfect competition are more trustworthy. The most used model among these models is factor proportions theory. However, factor proportions theory can be used in analyzing foreign trade in imperfect competition as well. The main subject of this study is analyze the factor proportions theory by using modem analytic tools. What is meant by mis modem analytic tools is dual producer and eoresumer theory. That's why formerly this theory is handled in. this study. The main aim in that is to direct attention towards that economists now have more analytical tools to work with. Afterwards factor proportions theory is analyzed with then® modern analytic tools. In. the last part of this study, integrated equilibrium approach, that is a link between factor proportions theory and trade theory in imperfect competition is tried to handle. Although this study can. not be wieved as an analyze of trade theory in imperfect competition, however it can be wieved as an mfrastructure for this study. 96