İş eğitimi dersinin eğitim teknolojisi ögeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the vocational education by means in term of educational technologies
  1. Tez No: 54523
  2. Yazar: YURDAGÜL YAĞMUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HIFZI DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
oz Bu çalışmanma amacı 1995-1996 Öğretim Yılı uygulamalarında, ilköğretim okullarında okutulmakta olan iş eğitimi dersinin eğitim teknolojisi öğeleri açısından değerlendirilmesidir. İlköğretim okulu II. kademe iş eğitimi dersi ile sınırlı olan çalışmada, tarama yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmış, öğeler öğretmen ve öğrenci görüşlerine dayalı olarak değerlendirilmiştir. Veri toplama aracı, taşrayı temsil eden Kutludüğün Kasabası Oruç Reis İlköğretim Okulu ile, merkezi temsil eden Hamdullah Suphi İlköğretim okulu'nda uygulanmıştır. Her iki okuldan 60'ar öğrenci alınarak toplam 120 kişiye anket uygulanmıştır. Anket uygulanan öğretmenlerin sayısı ise 13'tür. Öğrenci ve öğretmenlerin verdiği cevaplar ayrı ayrı yorumlanmıştır. Daha sonra öğrenci anketindeki soruların bir kısmı ile ilişkilendirilmiştir. Bulguların yorumlunmasında frekans ve yüzde kullanılmış, sonuçlar çizelgeleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to evaluate the Vocational Educational course by means of educational technologies at Elementary School in 1995-96 academic year applications. In this study survey type research is used at Elementary School between 6th and 8th level, Vocational Education course. A questionnaire was used to collect data and items were evaluated on the basis of student's and teacher's opinion. Questionnaire is applied at Oruç Reis Elementary Scool in Kutludüğün as represantative of provinces schools, and Hamdullah Suphi Elementary School as represantative of central schools. Questionnaire was answered by totally 120 students from both of the school, 60 students from each one. And also questionnaire was answered by 13 teachers. The answers of teachers and students are criticized in their own group. Then some of the questions in the students' questionnaire are related to some of the questions in the teachers' questionnaire. Percentage and freavency are used to criticize the answers and the results are shown in tables.