Tarihi finansal bilgilerin bağımsız denetimi veya sınırlı bağımsız denetimi dışındaki güvence denetimleri standardı (GDS3000) ve bir uygulamanın değerlendirilmesi
Standard for assurance auditing of historical financial information or independent auditing standard (GDS 3000) and evaluation of an application
  1. Tez No: 545240
  2. Yazar: NURAY URAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gelişen dünya ekonomisinde yatırımcıların doğru kararlar verebilmesi, şirketlere olan güvenin artması ve ortak bir denetim dili oluşturulması amacıyla Uluslararası Muhasebeciler Federasyonu (IFAC) tarafından denetim standartları yayınlanmış ve birçok dünya ülkesi bu standartları kabul ederek uygulamaya koymuşlardır. Ülkemizin de aynı anda dünya piyasasında yer alması, yatırımcıların kararlarını olumlu yönde etkilemesi, sermaye piyasasına güven duyulması ve bağımsız denetimde ihtiyaç olan güvenceyi yaratmak için, Kamu Gözetim Kurumu tarafından, Denetim Standartları Kurumu oluşturulmuştur. Güvence Denetim Standardı 3000, 6 Kasım 2015 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu standardın amacı; tarihi finansal bilgilerin bağımsız denetim işlemi dışındaki güvence denetim hizmetlerini düzenlemek ve güvence denetim işlemlerinde yol göstermektir. Bu standart dışındaki güvence denetim standartları uygulanırken, GDS 3000 hükümlerine uyulması zorunludur. Güvence denetim hizmeti karar vericiler veya sadece sözleşme taraflarının bilgisine sunulmak üzere gerçekleştirilen, bağımsız denetçi veya profesyonel meslek mensuplarınca icra edilen, bir inceleme, karar verme ve sonuç bildirme işidir. Güvence hizmeti bağımsız denetimden farklı olarak, finansal tablolar dışında bir konu içinde gerçekleştirilebilmektedir. Bu çalışmada GDS 3000 standardının denetim açısından önemi, kuralları, aşamaları, içeriği ve bir güvence hizmeti sırasında izlenecek yol anlatılmıştır. GDS 3000 standardının uygulanmasına ilişkin örnek uygulama çalışmada yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Auditing standards that many world countries have adopted and implemented, were issued by the International Federation of Accountants (IFAC) in order to take the right decisions of investors, for the purpose of increasing trust in companies and creating a common control language. An Audit Standards Authority has been set up by the Public Oversight Authority to ensure the necessary independent assurance which to have a positive impact on investors' decisions and confidence in the capital market for the Independent Audit firms in our country. The Assurance Audit Standard purpose is to regulate assurance audit services and to provide guidance in assurance engagement operations except the independent audit of financial information, was published on 3 November 2015. Compliance with GDS 3000 is mandatory when applying non-standard assurance standards. The assurance audit service that conducted out by independent auditors and professional occupation groups, is the work of conducting an examination, decision making and reporting of results which being submitted to the decision makers or only for the contractors. Unlike the independent audit, the assurance service can be carried out within the scope of the financial statements. In this study, the importance, rules, stages and content of GDS 3000 standard for inspection are explained the way to be followed. Additionally, the sample application for the implementation of the GDS 3000 standard is included in the study.