Yaklaşım teorisinde q-pozitif lineer operatör dizilerinin genelleştirilmesi
On the construction of q-analogues for some positive linear operators
  1. Tez No: 545247
  2. Yazar: ERSİN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Weierstrass teoremini ispatlamanın kullanışlı yollarından bir tanesi pozitif ve lineer operatör dizilerini kullanmaktan geçer. Bu operatör dizilerinin en iyi bilineni Bernstein polinomlarının oluşturduğu dizidir. Bernstein polinomları baz alınarak çok sayıda operatör dizileri üretilmiştir. Bu tezin ana konusu bu tür operatör dizileridir. Diğer taraftan, bu tezin uygulama alanı olan q-analizin temelleri birkaç yüzyıl önce atılmasına rağmen analizdeki uygulamaları son yıllarda gelişmiştir. Bunun sonucu olarak yaklaşım teorisinde kullanılan bütün operatörler q-analize uyarlanmıştır. Bu tezde ayrık tipli operatörlerin q-benzerlerini üreten bir genel operatör tanımlanmıştır. Bunun için belli düzgünlük koşullarına sahip fonksiyonlardan yararlanılmıştır. İyi bilinen bazı operatör dizileri için üreteç fonksiyonu bulunmuştur. Bu operatör dizileri Bernstein, Chlodowsky, Lupaş, Meyer-König ve Zeller ve Bleiman-Butzer-Hahn operatör dizilerinin q-benzerleridir. Bunların yanı sıra seçilen uygun bir üreteç fonksiyonun yardımıyla Baskakov operatörünün yeni bir q-genellemesi elde edilmiştir. Elde edilen genel operatör dizisinin momentleri üreteç fonksiyonu cinsinden belirlenmiştir. Momentler yardımıyla bu operatör dizisinin bazı yaklaşım özellikleri verilmiştir. Daha açık bir ifadeyle, bu dizi için Korovkin tipi teorem ispatlanmıştır ve bazı bilinen fonksiyon sınıfları için Jackson tipi ve Voronovskaya tipi teoremler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the useful ways to prove the Weierstrass theorem is through the use of positive and linear operator sequences. The best known of these operator sequences is the sequence of Bernstein polynomials. Numerous operator arrays were produced based on Bernstein polynomials. The main subject of this thesis is such operator sequences. On the other hand, although the fundamentals of q-analysis, which is the field of application of this thesis, were discarded a few hundred years ago, its applications in analysis developed in recent years. As a result, all operators used in the theory of approximation are adapted to the q-analysis. In this thesis, a general operator who produces q-analogous of discrete type operators is defined. For this purpose, certain smoothness conditions have been used. A generating function has been found for some well-known operator sequences. These operator sequences are q-analogs of the operator sequences of Bernstein, Chlodowsky, Lupaş, Meyer-König and Zeller and Bleiman- Butzer-Hahn. In addition, a new q-generalization of the Baskakov operator was obtained with the help of a suitable generator function selected. The moments of the overall operator sequence were determined in terms of the generator function. Some approximation properties of this operator sequence are given with the help of moments. In other words, the Korovkin type theorem has been proved for this series and Jackson type and Voronovskaya type theorems for some known class of functions have been obtained.