Elit düzeydeki atletlerde uygulanan zihinsel antrenmanların zihinsel dayanıklılığa etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of mental training to mental resistance on the elite athletes
  1. Tez No: 645577
  2. Yazar: SİNEM ALTUNKALEM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SOYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmada, ülkemizi üst düzey yarışmalarda temsil etmiş, atletizm sporu yapan sporculara uygulanan zihinsel antrenmanlar ile sporcuların yoğun yarışma döneminde ihtiyaç duydukları zihinsel dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmamıza Türk Milli Takımını Olimpiyat Oyunları, Dünya Şampiyonaları, Avrupa Şampiyonaları, Dünya ve Avrupa Kupaları, Akdeniz Oyunları ve son olarak İslam Oyunlarında, şampiyona barajlarını geçerek temsil etmiş 45'i kadın (yüzde 43,7), 58 erkek (yüzde 56,3) toplam 103 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Bu araştırmada Behnke ve arkadaşları (2017) tarafından geliştirilmiş olup, Yarayan ve İlhan tarafından (2018) Türkçeye uyarlanan Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri' nin (SZAE) ile ile araştırmacılara hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği: Madrigal, Hamill ve Gill tarafından (2013) geliştirilmiş ve Erdoğan tarafından (2016) Türkçeye uyarlanmıştır. Çalışmada elde edilen yaşlarına zihinsel antrenman ölçeği, zihinsel temel beceriler alt boyutunda, ülkemizi temsil etme sayısına göre zihinsel antrenman ölçeği, zihinsel canlandırma alt boyutunda, katılımcıların sakatlık durumlarına göre zihinsel antrenman ölçeği, zihinsel temel beceriler, zihinsel canlandırma alt boyutunda ve zihinsel antrenman genel skorunda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Yapılan çalışmada elit düzeydeki atletlerin zihinsel dayanıklılık düzeyi ve zihinsel antrenman seviyeleri benzerlik göstermekte olup, sporcuların kamp, yarışma, antrenman ortamında birlikte olmaları ile bu durumun açıklanacağı şeklinde açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between mental training applied to athletes who have represented our country in high-level competitions and engaged in athletics sports and the mental endurance levels that athletes need during intense competition. 45 women (43.7 percent) and 58 men (56.3 percent) who represented the Turkish National Team in the Olympic Games, World Championships, European Championships, World and European Cups, Mediterranean Games and lastly the Islamic Games by passing the championship thresholds. 103 athletes in total participated voluntarily. In this study, the personal information form prepared for the researchers with the Mental Training in Sports Inventory (SZAE), which was developed by Behnke et al. (2017) and adapted to Turkish by Yarayan and İlhan (2018), was used. Mental Resilience Scale: Madrigal was developed by Hamill and Gill (2013) and adapted to Turkish by Erdoğan (2016). According to the age obtained in the study, mental training scale, mental basic skills sub-dimension, mental training scale according to the number of representing our country, mental stimulation sub-dimension, mental training scale according to the disability of the participants, mental basic skills, mental stimulation sub-dimension and mental training general score were statistically as a significant difference was detected. In the study, the mental endurance level and mental training levels of elite athletes show similarities, and it can be explained that this situation will be explained when the athletes are together in the camp, competition, training environment.