Bazı ağaç yapraklarının anti metanojenik özelliklerinin in vitro gaz üretim tekniği ile belirlenmesi
Determination of anti methanogenic characteristics of some tree leaves using in vitro gas production technique
- Tez No: 545346
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmanın amacı tanen içeren bazı ağaç yapraklarının anti-metanojenik özelliklerinin in vitro gaz üretim testiyle belirlemektir. Ağaç yapraklarının kimyasal kompozisyonları arasında önemli farklılıklar bulunmuştur. Ham kül içeriği % 4.42 ile 13.33 arasında olup en yüksek kül içeriği tespih çalısında bulunmuştur. Ham yağ içeriği % 5.68 ile 9.28 olurken en yüksek ham yağ içeri tesbih ve söğüt yaprağında bulunmuştur. Ham protein içeriği % 11.64 ile 18.40 arasında olup en yüksek ham protein içeriği karaağaç yaprağında bulunmuştur. NDF ve ADF içerikleri sırasıyla % 28.95 ile 50.21 ve 22.73 ile 33.09 arasında değişmiş olup en yüksek NDF ve ADF içeriğine söğüt yaprağı sahip olmuştur. Ağaç yapraklarının kondense tanen içerikleri % 1.59 ile 14.29 arasında değişmiş olup en yüksek değere tesbih çalısında rastlanmıştır. Ağaç yapraklarının PEG'li ve PEG'siz ortamlardaki gaz, metan üretimleri, organik madde sindirim derecesi ve metabolik enerji değerleri arasında önemli farklar bulunmuş olup PEG ilavesi hem tüm parametrelerde artışa neden olmuştur. Bu çalışmada ağaç yapraklarının metan içerikleri % 11 ile 14 arasında olduğundan dolayı söz konusu yapraklarının hepsinin düşük seviyede anti-metanojik potansiyele sahip olduğu söylenebilir. Anti-metanojenik özellik bakımından bu çalışmaya konu olan ağaçları söğüt, karaağaç ve tesbih ağacı şeklinde sıralamak mümkündür. Bu çalışmaya konu olan ağaç yapraklarının anti-metanojik özelliklerinin in vivo denemelerle test edilmesine ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the current experiment was to determine the antimethanogenic properties of some tree leaves containing condensed tannin. It has been found that there are significant differences among tree leaves in terms of chemical composition. Crude ash contents of tree leaves ranged from %4.42 to 13.33 with highest being for Styrax officinalis. Ether extract contents of tree leaves ranged from %5.68 to 9.28 with highest being for Styrax officinalis and Salix alba. Crude protein contents of tree leaves ranged from %11.64 to 18.40 with highest being for Alnus glutinosa. Neutral detergent fiber and acid detergent fiber contents of tree leaves ranged from %28.95 to 50.21 and 22.73 to 33.09 respectively, with highest being for Salix alba. Condensed tannin contents of tree leaves ranged from %1.59 to 14.29 with highest being for Styrax officinalis. It has been found that there are significant differences among tree leaves in terms of gas, methane production, organic matter digestibility, metabolisable energy contents in the absence and presence of Polyethylene Glycol. Supplementation of Polyethylene Glycol improved all parameters measured in the gas production experiment. It can be said that the tree leaves studied in the current experiment has a low anti-methanogenic potential since the percentage of methane ranged from %11 to 14. It is required that these tree leaves should be tested with in vivo experiment to determine the anti-methanogenic potential of these tree leaves.