Yıldızeli (Sivas) G-GB'sında yer alan magmatik kayaçların mineralojik-petrografik, jeokimyasal ve petrojenetik incelemesi
Mineralogical-petrographical, geochemical investigation and petrogenesis of magmatic rock at S-SW of Yildizeli (Sivas)
  1. Tez No: 545373
  2. Yazar: GÖKÇE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİ OTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Çalışma alanında, temeli oluşturan Yıldızeli Metasedimanter Grubu, Fındıcak Metamorfiti, Pelitlikaya Kuvarsiti ve Kadıköy Metakarbonatı ile temsil olunur. Yıldızeli Metasedimanter Grubu üzerinde tektonik dokanak ile Sorhunlu ultramafiti yer almaktadır. Yücebaca Granitoyidi ise, bu birimleri sıcak dokanak ile kesmektedir. Yücebaca Granitoyidi, granit, kuvars monzonit ve kuvars siyenit türü kayaçlardan oluşur. Kavak Formasyonu' na ait volkanik birimler, kumtaşı – kireçtaşı ardalanması ve Nummulites sp. içeren kireçtaşlarından oluşan Konaközü Üyesi de, bu birimleri uyumsuzlukla üzerler. Konaközü Üyesi üzerinde ise, açısal uyumsuzluk ile konglomera – kumtaşı – kiltaşı, volkanik kayaç ve gölsel killi kireçtaşı ardalanmalı Belcik Formasyonu yer alır. Birimin üzerinde ise açısal uyumsuzluk ile konglomera – kumtaşı ardalanmasından oluşan Sırıklı Formasyonu yer alır. Çalışma alanındaki tüm birimleri Kuvaterner yaşlı alüvyonlar açısal uyumsuzlukla üzerler. Yücebaca Granitoyidi, alkalin – transalkalin (kalkalkalin - peralkos) olduğu belirlenmiştir. Yücebaca Granitoyidi, kuvars monzonit – kuvars siyenit bileşiminden itibaren granit bileşimine doğru fraksiyonel kristalleşmeye uğramıştır. Yücebaca Granitoyidi' nin bölgeye yerleşmesi genel olarak, çarpışma ve sonrası dönemi ifade etmekte olup, levha içi granitoyidlerdir (WPG). Kavak Formasyonu' na ait Konaközü Üyesi ve Belcik Formasyonu volkanikleri alkalin karakterli olup; klinopiroksen – olivin fraksiyonlaması göstermektedir. Birimler aynı zamanda kabuksal kirlenmeye maruz kalmıştır.
Özet (Çeviri)
Yıldızeli metasediment group, which situated at the bottom of stud area, is represented by Fındıcak Metamorphic rock, Pelitkaya quartzite and Kadıköy metacarbonate. Yıldızeli metasediment group tectonically underlined by Sorhunlu ultramafic rocks. Above units was intruded by Yücebaca granitoid. Yücebaca granitoid is composed of granite, quartz monzonite, and quartz syenite. Konaközü member of Kavak formation is composed of volcanic units, sandstone-limestone alternations and Nummulites sp, bearing limestone and unconformably overlies all above units. Konaközü formation is unconformably underline by Belcik formation and formed by conglomerate-sandstoe-siltstone, clayey limestone and volcanic rock alternation. Sırıklı formation unconformably overlies all above units and contains conglomerate-sandstone alternation. Quaternary unit unconformably overlies all stratigraphic units in the study area. Yücebaca granitoid has been defined as alkaline, trans-alkaline (calk-alkaline-peralkos), fractionally crystallized from quartz monzonite-quartzite to granite, and situated in the study area during/after collision processes as within plate granitoids (WPG). The volcanics from Konaközü member of Kavak formation and from Belcik formation show alkaline character and cpx-olivine fractional crystallization. These volcanic are also effected by continental contamination during its evolution.