Yıldızeli (Sivas) yöresinin tektonostratigrafisi
Tectonostratigraphy of the Yıldızeli (Sivas) region
- Tez No: 65197
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Yıldızeli (Sivas) Yöresinin Tektonostratiragrafisi Abdullah KOÇAK Cumhuriyet Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Ali ÖZTÜRK Bu çalışmanın amacını, Yıldızeli (Sivas) yöresinin stratigrafisi ve tektoniği oluşturmaktadır. Bölgenin temelini, Üst Kretase öncesi yaşlı düşük dereceli metamorfik kayaçlarla temsil edilen Akdağmadeni Litodemi oluşturur. Bu temeli Paleosen yaşlı granit ve siyenitlerden oluşan Çağlayan Plütonu keser. Bu birimlerin üzerinde Orta Eosen yaşlı sığ denizel kırıntılar ve volkano sedimanter kayaçlardan oluşan Tokuş Formasyonu, bazaltik ve andezitik volkanitlerden yapılı Kaletepe Volkanitleri ve Pamukpınar Tüfü uyumsuzlukla üzerler. Otokton konumlu bu birimler, kuzeyden güneye doğru gelişen bindirmelerle bölgeye yerleşen Üst Kretase yaşlı pelajik kireçtaşı ve volkanitlerden oluşan Ilıca Formasyonu ve Üst Kretase yaşlı Tekelidağı Karışığı'na ait ofiyolitik melanj tarafından tektonik olarak üzerlenir. Pliyosen yaşlı akarsu ortamında oluşan incesu Formasyonu ve alüvyonlar tüm birimleri uyumsuzlukla örterler. inceleme alanının tektonik deformasyonu, Orta Eosen sonrasında gelişen sıkışma tektoniği ile kontrol edilir. K-G sıkışma altında, Orta Eosen ve daha yaşlıbirimler kuzeyden güneye doğru gelişen imrikasyonla deforme olmuşlardır. ANAHTAR KELİMELER: Yıldızeli (Sivas), Orta Anadolu Bindirmesi, Tektonostratigrafi.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M.Sc Tectonostratigraphy of The Yıldızeli (Sivas) Region Abdullah KOÇAK Cumhuriyet University Institute of Applied and Natural Sciences Geological Engineering Deparment Supervisor: Prof. Dr. Ali ÖZTÜRK This study aims to determine the stratigraphy and tectonics of the Yıldızeli (Sivas) area. The stratigrapy of the area is represented by, from bottom to top, Pre-Upper Cretaceous low grade metamorphics of Akdağmadeni Lithodem, which is cut by Paleocene Çağlayan Plüton. These basement rocks are uncomformbly overlain by middle Eocene Tokuş Formation, Kaletepe Volcanics and Pamukpinar Tuff. These units ar tectonically overlain by, Upper Creteceous Ilıca Formation and Tekelidağı melange. The Pliocene incesu formation and alluviums cover all these units. The tectonic deformation of the region is controlled by the Post-Middle Eocene N-S directed compressional tectonic regime. The south verging thrust systems affected the whole area, since Middle Eocene time. KEY WORDS: Yıldızeli (Sivas), Central Anatolian Thrust, Tectonostratigraphy.