Yangın ve yüksek sıcaklığın farklı dayanım sınıflarındaki genleştirilmiş perlit agregası katkılı betonlar üzerindeki etkileri
The effects of fire and high temperature on expanded perlite aggregate additive concretes in different resistance classes
- Tez No: 545389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada 10x10x10 cm boyutlarında, 144 adet toplam beton hacminin %20'si kadar genleştirilmiş perlit agregası (GPA) katkılı ve 144 adet GPA katkısız olmak üzere toplam 288 adet beton numunesi üretilmiştir. Beton numuneler, basınç dayanım sınıfları C16/20, C20/25, C30/37 ve C40/50 olacak şekilde dört farklı su/çimento (s/ç) oranında üretilerek, 22 ºC, 100 ºC, 200 ºC, 300 ºC, 400 ºC, 500 ºC sıcaklık değerlerine maruz bırakılmışlardır. Belirtilen sıcaklık değerlerine maruz bırakılan numunelerin birim hacim ağırlık (BHA), hacimce su emme (HSE), kapiler su emme (KSE), ultrases geçiş hızı (UGH), aşınma dayanımı (AD) ve basınç dayanımı (BD) gibi fiziksel ve mekanik özellikleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı yüksek sıcaklık etkisine maruz bırakılan beton numunelerin fiziksel ve mekanik özelliklerini, numunelerin GPA'lı veya GPA'sız olmasının, s/ç oranlarının ve yüksek sıcaklık etkisini fırın veya yangın ile vermenin nasıl etkilediğini araştırmaktır. Yangın ve fırın yardımıyla yüksek sıcaklık etkisi verildiğinde GPA'lı numunelerin GPA'sız numunelere göre aşınma kayıplarında, HSE oranlarında ve KSE katsayılarında daha fazla artış meydana geldiği, UGH ve BHA kayıplarında ise daha fazla düşüş meydana geldiği gözlemlenmiştir. AD deneyinde, BD arttıkça aşınma kayıplarının azaldığı gözlemlenmiştir. 500 ºC'deki fırın numunelerinin BD kayıpları ortalama %60 iken, yangın numunelerinin ise ortalama %10 çıkmıştır. BD deneyinde numunelerin GPA'lı olmasıyla yüksek sıcaklık etkisi altındaki BD kayıplarının büyüklükleri arasında herhangi bir bağlantı gözlemlenememiştir. Genel olarak numunelere ocak yardımıyla verilen yangın etkisinin yetersiz kaldığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 288 pieces of concrete samples having dimensions of 10x10x10 cm are used as 144 pieces of containing expanded perlite aggregate (EPA) by an amount of 20 percent of its concrete volume and 144 pieces of not containing EPA. Manifactured concrete samples, which are having compressive strength classses of C16/20, C20/25, C30/37 and C40/50 and four different water cement ratios, are exposed to 22 ºC, 100 ºC, 200 ºC, 300 ºC, 400 ºC, 500 ºC temperature values. Physical and mechanical properties of samples, which are exposed to temperature, are investigated as weigth per unit volume, water absorption by volume, capillary water absorption, ultrasonic pulse velocity, abrasive strength and compressive strength. The aim of this study to investigate the effects of addition of expanded perlite aggregate, water cement ratio and the application way of the high temperature effect such as oven and fire on the physical and mechanical properties of concrete samples. When the high temperature is applied by oven and fire to EPA containing and EPA free samples their loss in abrasive strength, rate of water absorption by volume and coefficient of capillary water absorption values increase, while ultrasonic pulse velocity and weight per unit volume values decrease. In abrasive strength test, it is observed that as compressive strength increases loss in abrasive strength decreases. Loss in compressive strength is approximately 60% for oven samples and it is for 10% for fire samples at 500 ºC. In compressive strength test, a relationship is not observed between addition of EPA and loss in compressive strength. In general, it is thought that applying high temperature to samples with oven is not enough.