Kohezyonlu zeminler için önerilen SPT ile zemin dayanımı ve sıkışabilirlik özellikleri arasındaki ilişkilerin Türkiye zemin koşulları için irdelenmesi
Evaluation of SPT-soil strength and compressibility correlations for cohesive soil conditions in turkey
  1. Tez No: 545390
  2. Yazar: ERTAÇ TUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAMİ OĞUZHAN AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nispeten kolay belirlenen zemin parametrelerinin yardımı ile diğer zemin parametrelerinin tahminini sağlayan korelasyonlar veya ampirik denklemler geoteknik mühendisliğinde yaygın biçimde kullanılmaktadır. Söz konusu korelasyonların, en iyimser yaklaşımla dahi, zemin türü, parametrenin tespitinde kullanılan deney çeşidi ve zeminin homojenliğinden etkileneceği açıktır. Bu sebeple, literatürde yer verilen çok sayıda ampirik denklemin her birinin lokal şartlar için yeterli güvenilirlik ve geçerlilikte olması beklenemez. Yerel veri kullanılarak elde edilen korelasyonlara hızlı, ucuz ve güvenilir parametre tahmini için ihtiyaç duyulmaktadır. Kohezyonlu zeminler için sıkışma indisi, hacimsel sıkışma indisi ve drenajsız kayma dayanımı ile ilgili olarak doğal su muhtevası, likit limit, plastisite indeksi, SPT N darbe sayısı vb. birçok değişkene bağlı çok sayıda korelasyona ulaşmak mümkündür. Bu korelasyonların, alışkanlıklar çerçevesinde bölgesel zemin koşulları ve ampirik denklemin oluşturulduğu veri setine ait geoteknik özelliklerin uygulama sahasına benzerliği dikkate alınmadan parametre tayininde kullanılabildiği ve tasarımların da bu sonuçlara göre yapılabildiği gözlenmektedir. Bu çalışmada literatürde bulunan çok sayıda korelasyonun yerel (Ankara ve Türkiye) zemin koşullarındaki geçerlilikleri sıkışma indisi (Cc) için 283, hacimsel sıkışma indisi (mv) için 962, drenajsız kayma dayanımı (cu) için 864 adet yüksek kalitede laboratuvar verisi kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla, söz konusu korelasyonlar kök ortalama kare hata (RMSE), sapma faktörü (K), sıralama indisi (RI), sıralama mesafesi (RD) ve Theil eşitsizlik katsayısı (TIC) olmak üzere beş farklı istatistiksel ölçüt kullanılarak kıyaslanmıştır. Literatürde yer verilen korelasyonların yerel zemin koşulları için en başarılıları ve başarısızları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The correlations and empirical equations that are developed for determination of soil parameters using easily determined ones are used in geotechnical engineering. It is quite clear that the aforementioned correlations are at least affected by soil type, the laboratory test type used in determination of parameter and soil homogeneity. Therefore, it can not be expected that, each of the empirical equations suggested in the literature is reliable and valid for all conditions. Correlations that are developed for local soils are needed for fast, economic and reliable parameter estimation. There are many correlations in the literature that are based on natural water content, liquid limit, plasticity index, SPT N blow counts, etc. for the determination of compression index, modulus of volume compressibility and undrained shear strength. These correlations are used for estimating soil parameters without taking into consideration the local soil conditions and similarity of the geotechnical properties of the set of data used in developing the empirical correlations and project area. It is also observed that designs are based on these thoughtlessly determined parameters. In this study, reliability and validity of the existing correlations on determination of compression index (Cc), coefficient of volume compressibility (mv) and undrained shear strength (cu) of local soil conditions are investigated using a database of 283, 962 and 864 high quality laboratory data for each parameter, respectively. The correlations are compared using five different statistical variable namely; root square mean error (RMSE), ratio of estimated to determined parameters (K), ranking index (RI), ranking distance (RD) and theil inequality coefficient (TIC) for this purpose. Also, the most and least successful correlations are determined for local soil conditions.