Çin'in Ortadoğu Politikası ve Türkiye'nin Güvenlik Politikalarına Etkisi (1949-2018)
China's Middle East Policy and its Impact on the Turkey's Security Policy (1949-2018)
- Tez No: 545420
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM HİLMİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Harp Tarihi ve Strateji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çin Halk Cumhuriyeti, günümüzde küresel dünyanın en etkin aktörlerinden biri konumundadır. 1976 yılında komünist devrimi gerçekleştiren Mao'nun ölümü sonrasında yeni lider Deng Xiaoping'in 1978 reformlarıyla birlikte Çin önemli bir dönüşüm yaşamaya başlamıştır. Dörtlü Modernleşme hamlesi olarak adlandırılan bu reformlar“endüstri, silahlı kuvvetler, tarım, bilim ve teknoloji”alanlarındaki yenileşme ve dönüşümlerdir. Çin yaşadığı bu süreçte hızlı ekonomik büyümesiyle dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştır. Fakat bu hızlı ekonomik büyüme ülkede kentleşmenin artmasına neden olmuş ve Çin'in enerji ihtiyacı sürekli artmıştır. Sürekli artan bu ihtiyaçla Çin kendine yetmemeye başlamış ve 1993 yılında kesin olarak bir petrol ithalatçısı haline gelmiştir. Özellikle petrol kaynaklarını büyük ölçüde Ortadoğu'dan temin eden Çin yeni Ortadoğu politikaları geliştirmiştir. Orta Doğu ülkeleri ile girdiği sıkı ekonomik, ticari, siyasi ve askeri ilişkilerle bölgede yer alan devletlerden ithal ettiği enerji ile ileri gelişmiş silahlar da dâhil yüksek miktarda ve teknolojik açıdan gelişkin mal ve hizmet ihracı yapmaktadır. Ve gün geçtikçe Ortadoğu ile politik ilişkilerini geliştirmektedir. Uluslararası İlişkiler disiplini alanında önemli çalışmalara imza atan Wolfers'ın tanımıyla devletler için güvenlik politikası; kazanılan değerlere karşı oluşan tehditlerden korunmaktır. Türkiye geleneksel güvenlik politikasını jeopolitik ve stratejik konumu nedeniyle çok uzun süre tehditlerden korunma ve değerlerini muhafaza etme üzerinde şekillendirmiştir. Türkiye'de 2002 yılında değişen iktidarla beraber bu anlayıştan vazgeçilmiş ve güvenlik öncelikli bir politika yerine“Komşularla Sıfır Sorun”politikasıyla hareket edilmiştir. Kısa vadede olumlu sonuçlar vererek ilerleyen bu politika, Arap baharı olarak adlandırılan halk hareketinin Suriye'ye sıçraması ve bölgede oluşan terör tehditleri nedeniyle devam ettirilememiştir. Türkiye bölgede yeniden ülke güvenliğine öncelik veren dış politikaya yönelmek zorunda kalmıştır. Bu doğrultuda çalışmamızda, Çin'in enerji odaklı Ortadoğu politikasının, Türkiye'nin Ortadoğu üzerindeki değişken güvenlik politikalarına olan etkisine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
People's Republic of China, today, is in the location of the most effective actors of the spherical world. In 1976, Aftermath of Mao's death, who realized the communist revolution, together with new leader Deng Xiaoping's 1978 reforms China begun to live an important transformation. Known as quadruple modernization moves, these reforms are the innovations and transformations in the areas of“industry, armed forces, agriculture, science and technology”. China in this process in which she lived, with fast economic growth, attracted attention of the whole world. However, this fast economic growth caused urbanization and China's need of energy constantly increased. Constantly increased, this need, China begun to be in able to feed herself and in the year of 1993 precisely begun to be an oil importer. Especially, China who imports oil and other energy resources from Middle East countries, with this awareness, begun to develop new Middle East policies. With strong economic, commercial, political and military relations it has entered into with Middle East countries, it exports high quality foods and technologically advanced goods and services including energy imported from the region and advanced weapons. And day by day, it develops its political relationship with the Middle East. Turkey is a part of the Middle East and has maintained a security priority policy for so many years. Wolfers, who signed important works in the field of ınternational relations discipline, defined the security policy for states; to protect against the threats against the earned values. Turkey's traditional geopolitical perception of security and protection from threats very long time due to its strategic location and to maintain the value of its shape. In Turkey, together with power ranging from 2002 abandoned this approach and instead primarily a security policy“zero problems with neighbors”has been driven by policy. This policy, which has been advancing in the short term with positive results, could not be continued due to the spread of the so-called Arab Spring to Syria and the threat of terrorism in the region. Turkey was forced to turn to foreign policy gives priority to re-country security in the region. In this regard, our study of China's energy policy focused on the Middle East, will address Turkey's security perception of the impact of the variable on the Middle East.