Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının medeni yargılama hukukuna etkileri
Effects of individual remedy to constitutional court on civil law
  1. Tez No: 545444
  2. Yazar: RABİA YAZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİDE ÖZDEN ÖZKAYA FERENDECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hukuk sistemimize 23/09/2012'de yürürlüğe girmesi ile dahil olan bireysel başvuru kurumu, temel hak ihlallerinin önlenmesi ve azaltılması hedefleri ile dikkat çekmiştir. Bireylere Anayasa Mahkemesi'ne doğrudan başvurma hakkının tanındığı bu başvuru yolu ile yargısal /idari tüm başvuru yollarını tüketmesine rağmen temel hak ihlalinin son bulmadığı hallerde çözüm sunulmaya çalışılmıştır. Kurumun en büyük katkıyı sağlayacağı alanların başında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdindeki ihlal kararlarındaki azalış hedefi gösterilmiştir. Bu çalışma ile yakın tarihte uygulamaya girmesi ile yaratacağı etki ve sonuçların gözlemlenmesi için zamana ihtiyaç duyan bireysel başvuru yolunun medeni yargılama hukukuna olan etki ve sonuçları aydınlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın olgunlaşmasındaki görüşleri, çalışmanın her aşamasında verdiği destek ve ilgisini eksik etmeyen Doç. Dr. Hamide Özden Özkaya Ferendeci hocama, savunma aşamasında ileri sürdükleri katkı sağlayıcı görüşleri nedeni ile jüri üyesi olan Doç. Dr. İbrahim Aşık ile Dr. Öğr. Üyesi Birce Arslandoğan'a en içten teşekkürlerimi sunuyor ve çalışmanın ilgililere faydalı olmasını temenni ediyorum.
Özet (Çeviri)
The individual application institution which was included in our legal system with the entry into force on 23/09/2012 attracted attention with the objectives of prevention and reduction of fundamental rights violations. With this application through which individuals are granted the right to apply directly to the Constitutional Court it has been tried to provide a solution in cases where the fundamental rights violation has not ended despite the fact that all judicial/administrative applications have been exhausted. The most important contribution of the institution is the reduction in the violations before the European Court of Human Rights. With this study it has been aimed to clarify the effects and consequences of the individual application right on the law of civil procedure which requires time for observing the effects and results that will be created by the recent application. I would like to express my sincere thanks to Associate Professor Hamide Özden Özkaya Ferendeci because of her opinions on the maturation of this study and her support at every stage of the study and to the jury members Associate Professor İbrahim Aşık and Assistant Professor Birce Arslandoğan because of their contributing opinions in the defense phase and I hope that this study will be beneficial to those concerned.