15 temmuz 2016 sonrasında kurumlara güven algısının araştırılması: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi örneği
The investigation of the relation to the institutions on corporate after july 2016: Karamanoğlu Mehmetbey University example
- Tez No: 545443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN AKKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sosyal sermaye özellikle 20. Yüzyılda popüler hale gelen ve toplumdaki kişilerin ortak amaçlar doğrultusunda, toplum yararını ön planda tutarak birlikte hareket edebilmeyi sağlayan bir kavramdır. Bireylerin diğer bireylerle kurdukları ilişkilerin karşılıklı güven temelinde oluşması ortak amaçlar doğrultusunda hareket etmeyi kolaylaştırıcı bir unsurdur. Bir amaç doğrultusunda kendi çıkarlarını arka plana atıp, toplumun faydasını ön planda tutan, diğer bireylerin de aynı şekilde toplumun faydasına hareket edeceğine inanan bireylerin oluşturduğu toplumda, amaçlara ulaşmak daha kolay olacak ve işbirliği artacaktır. Toplumdaki bireylerin güven üzerine kurdukları ilişki sosyal sermayede artış sağlayacaktır. Bireyler arası iletişim sürecinin temel dayanağı karşılıklı güven duygusudur. Güvene dayalı sosyal ilişkiler hem sosyal yaşamın devamında, hem de birey ile devlet arası ilişkilerin sürdürülmesinde önem arz etmektedir. Bireyin toplum, devlet ve devlet kurumları ile ilişkileri güven içinde sürdürüldüğünde bireyin hem kendisine, hem de topluma katma değeri artmaktadır. Birey ile devlet arasında güven temelli bir ilişkinin kurulabilmesinde ve sürdürülebilmesinde yerine getirilmesi gereken karşılıklı görevler bulunmaktadır. Bireyden devlete karşılıklı sorumlulukların ve yükümlülüklerin güvene dayalı sürdürülmesi, devletin de vatandaşlara, adalet ile yönetildiklerine dair güvence vermesi kamusal düzen için oldukça mühimdir. Literatüre“15 Temmuz Kalkışması”olarak geçen ve devleti ele geçirmek üzere Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli bir grup tarafından yapılan ekonomik, siyasi, sosyal ve psikolojik sonuçlar doğuran kalkışma tez kapsamında ele alınmıştır. Kalkışmanın ardından yaşanan süreçle ilgili vatandaşların, kamu kurumlarına ve yöneticilerine bakış açılarının hangi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bu amaçla Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi akademik ve idari personeline uygulanan ankette; 15 Temmuz 2016 gecesinde ve sonrasında yaşananların, Türkiye'nin sosyal, ekonomik ve siyasi yaşamına etkileri analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social capital is a concept that has become popular especially in the 20th century and allows people in society to act together in the direction of common goals, by prioritizing the benefit of society. The fact that the relations of individuals with other individuals on the basis of mutual trust is a facilitating factor for the common aims. For a purpose, it will be easier to reach the goals and cooperation will increase in the society of individuals who put their own interests in the background and prioritize the benefit of the society and who believe that other individuals will act in the same way as the society. The relationship of the individuals in the society on the trust will increase the social capital. The main basis of the interpersonal communication process is mutual trust. Social relations based on trust are important both for the continuation of social life and for maintaining relations between the individual and the state. When the individual's relations with society, state and government institutions are maintained in confidence, the added value of the individual to both himself and to society increases. There are mutual duties that must be fulfilled in order to establish and maintain a trust based relationship between the individual and the state. It is important for the public order to ensure that mutual responsibilities and obligations from the individual to the state are based on trust, and that the state assures citizens that they are governed by justice. The literature was dealt with as“the July 15 Coup Attempt”and the process of economic, political, social and psychological consequences by the Turkish Armed Forces in order to seize the state was discussed. It was determined at the level of the viewpoints of citizens, public institutions and managers about the process following the development. For this purpose, a questionnaire was applied to the academic and administrative staff of Karamanoğlu Mehmetbey University; July 15, 2016 night and what happened after Turkey's social, analyzed the effects of economic and political life.