Rekabet hukukunda rakipler arası bilgi değişimi
Information exchange among competitors in competition law
  1. Tez No: 545449
  2. Yazar: ÇİĞDEM AKKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAR CAN GÖKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 668
Özet
Rekabet hukukunda rakip teşebbüsler arasında çeşitli yollarla bilgi paylaşımı gerçekleşebilmektedir. Rakip teşebbüsler işbirliği amacıyla bilinçli olarak bu bilgi değişimini sağlayabilecekleri gibi; rakipler arasındaki bilgi değişimi reklamlar, pazar araştırmaları, mesleki organizasyonlar, müşteriler gibi üçüncü kişiler aracılığıyla ve dolaylı olarak da ortaya çıkabilir. Rakip teşebbüsler arasındaki bilgi değişimi, rakip teşebbüslerin birbirlerinin ticari stratejileri konusundaki belirsizlikleri azaltması ya da ortadan kaldırması dolayısıyla rekabet yönünden istenmeyen sonuçlar meydana getirebilir. Azalan ya da tamamen ortadan kalkan belirsizlik ve ilgili pazarda oluşan şeffaflık; rakiplerin birbirlerinin ticari kararlarını önceden bilmeleri, öngörebilmeleri ve buna göre kendi stratejilerini yönlendirmeleri imkânını beraberinde getirir. Bu durum, ilgili mal veya hizmet piyasasındaki rekabeti kısıtlayarak tüketicilere olumsuz yönde etki edebilir. Ancak söz konusu bilgi değişimi sadece rakipler arasında kalmayıp tüketicilerin de kolayca bilgi edinebildiği genel bir şeffaflık yaratmaktaysa, bu durumda bilgi değişiminin rekabeti kısıtlamak yerine güçlendirdiğini ve tüketici menfaatlerine yönelik yarar sağladığını söylemek mümkün olacaktır. Rekabet üzerinde hem olumlu hem olumsuz etkileri bir arada barındırabilen bilgi değişiminin rekabet hukuku yönünden değerlendirilmesi yapılırken tüm bu unsurla birlikte ele alınarak karşılaştırmalı bir inceleme yapılarak baskın olan yön belirlenip somut olayın özelliklerine göre sonuca ulaşılmalıdır. Ayrıca bir bilgi değişimi faaliyeti değerlendirilirken bunun yasal bir düzenlemenin getirdiği zorunluluktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı da dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In competition law, information exchange can occur among competitors in various ways. Competitors may provide the information exchange intentionally for the purpose of coordination; or information exchange among competitiors can also occur by means of third parties as advertisements, market surveys, professional associations indirectly. Information exchange among competitors may backfire with respect competiton law because it can reduce or eliminate uncertainties about business strategies of competitors. The uncertainty that diminishes or is eliminated completely and transparency that occurs in the relevant market enables the competitors to know each other's business decisions in advance, to foresee and to coordinate own strategies with them. Under these circumtances, information exchange may have an effect on consumers negatively by restricting competition in the relevant goods or services market. However, it would be possible to say that if the information exchange creates a general transparency in which the consumers can easily reach to information, not just among the competitors, then the exchange of information strengthens rather than restricts competition and it provides benefit to the interest of the consumers. While evaluating the exchange of information that can have both positive and negative effects on the competition in terms of competition law, a comparative analysis should be carried out with all these elements and the dominant side should be determined and the result should be reached according to the characteristics of the concrete case. It should also be taken into account whether this is caused by a legal regulation when assessing an information exchange activity.