Ortaokullarda okul yaşam kalitesinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of school life quality at secondary schools by means of some parameters
  1. Tez No: 545447
  2. Yazar: İSMAİL GÜRLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Eğitim kurumlarında verilen hizmetin kalitesi, son yıllarda üzerinde önemle durulan bir konudur. Bu araştırmada, okul yaşam kalitesini etkileyen demografik faktörler ve okul yaşam kalitesi ile temel eğitimden ortaöğretime geçiş (TEOG) başarı puanları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma evrenini Kars ili Merkez ilçesi belediye sınırları içindeki ortaokullarda öğretim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklemini ise seçkisiz şekilde belirlenen üç farklı ortaokulda, 2014-2015 eğitim öğretim yılı güz döneminde, 5,6,7 ve 8. sınıflarda öğrenim görmekte olan toplam 658 öğrenci oluşturmakta olup, bu öğrencilere Okul Yaşam Kalitesi Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada, öğrencilerin sınıf, cinsiyet, ailelerinin aylık geliri ve okul değişkenlerine göre okul yaşam kalitesi algı düzeyleri incelenmiş, daha sonra okul yaşam kalitesi ile TEOG başarı puanları arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Cinsiyet değişkenine göre öğrencilerin okula yönelik duygular ve statü puanları anlamlı bir biçimde farklılaşmamış (p>0.05); öğretmenler, öğrenciler, okul yönetimi alt boyutları ve ölçek toplam puanları ise anlamlı bir biçimde farklılaşmıştır (p0.05); öğretmenler, okula yönelik duygular, statü alt boyutları ve ölçek toplam puanları ise anlamlı bir biçimde farklılaşmıştır (p0.05); öğretmenler, öğrenciler, okula yönelik duygular ve okul yönetimi alt boyutları anlamlı bir biçimde farklılaşmıştır (p0.05); okula yönelik duygular boyutu puanı ise anlamlı bir biçimde farklılaşmıştır (p0.05). Okul yaşam kalitesi toplam puanları ile Türkçe, matematik, fen bilimleri, yabancı dil dersleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
The quality of the service provided in educational institutions is an important issue in recent years. In this study, it is aimed to investigate the relationship between the demographic factors affecting the quality of school life and the quality of school life and the success scores of the transition from basic education to secondary education (TEOG). The research population consists of the students who are teaching in secondary schools within the municipal boundaries of the central district of Kars. The sample consisted of 658 students, who were randomly selected in three different secondary schools, in the 2014-2015 academic year, in the 5,6,7 and 8th grades. In this study, the school life quality perception levels of the students according to class, gender, monthly income of the families and school variables were examined, then the relationship between school quality of life and TEOG achievement scores was analyzed. According to the gender variable, students' emotions and status scores were not significantly differentiated (p> 0.05); teachers, students, school management sub-dimensions and total scores were significantly different (p 0.05); teachers, school-related emotions, status sub-dimensions and total scores of the scale differed significantly (p 0.05); teachers, students, school-related feelings and school management sub-dimensions differed significantly (p 0.05); School-related emotion scores differed significantly (p 0.05). A significant positive correlation was found between school life quality total scores and Turkish, mathematics, science, and foreign language courses (p 0.05).