Bir kalibrasyon laboratuvarının iş dağıtım planlamasının bilgisayar destekli çözümlemesi
Computer aided analysis of the work distribution planning of a calibration laboratory
- Tez No: 545464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZETTİN TEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ölçme; sanayi, teknoloji, bilim, eğitim, ekonomi, ekoloji vb. alanlarda bir gerekliliktir. Kalibrasyon da, ölçme işleminin doğruluğunu saptadığından, işletmeler ve kurumlar için çok önemli bir ihtiyaçtır. Giderek küreselleşen ve rekabetin her alanda çok yoğun olduğu dünyamızda, müşteri memnuniyetini sağlamanın ve sadık müşteriler yaratmanın önemi herkesçe bilinmektedir. Müşteriye sunulan her mal veya hizmet bir sürecin çıktısı olduğuna göre, bu ürün veya hizmeti müşteri istek ve beklentilerine uygun ve firma için az maliyetli şekilde çalıştırmak için, süreci incelemek gerekmektedir. Bu çalışmada; bir kamu kurumu bünyesinde faaliyet gösteren kalibrasyon laboratuvarının süreci incelenmiş ve süreçteki aksamalar belirlenmiştir. Burada yapılan incelemelerde; kalibrasyon planlamalarının cihazların kalibrasyonlarına ait standart zamanların dikkate alınmadan, rastgele yapıldığı gözlemlenmiştir. Bir yazılım entegrasyonu geliştirilmiş ve planlamaların tüm iş günlerine eşit olarak dağıtılması sağlanmış, zaman ve personel tasarrufu yapılmasına olanak sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The measuring is an essential requirement in the area of industry, technology, science, education, economy, ecology etc. Since the calibration provides the accuracy of the measuring, it is a vital tool for the organizations and enterprises. The importance of providing customer satisfaction and creating loyal customers is well known in our world, which is increasingly globalized and the competition is very intense in all areas. Since every product or service offered to the customer is the output of a process, it is necessary to examine the process in order to operate this product or service in accordance with the customer wishes and expectations and in a less costly way for the company. In this study; the process of the calibration laboratory, which operates within a public institution, has been examined and disruptions in the process have been identified. In the investigations made here, it was observed that the calibration planning was done randomly without taking into consideration the standard times of the calibrations of the devices. A software integration was developed and the plans were distributed equally over all working days, which ensures saving time and personnel.