Geleneksel ve melez tahmin yöntemleri kullanılarak Türkiye elektrik talep tahmini
Turkey electricity demand forecast using traditional and hybrid models
- Tez No: 545488
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. OKTAY YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Elektrik enerjisi sistemleri planlamalarındaki amaç, elektrik enerjisinin üretiminden tüketiciye kadar olan süreç ihtiyaçlarının öngörülerek, tüketiciye kaliteli ve ucuz elektrik enerjisi sağlamaktır. Bu ihtiyaçların doğru belirlenmesi yapılacak planlamaların oluşan talepleri karşılayıp, yetersiz veya atıl yatırımlar yapılmasının önüne geçmesi için önemlidir. Bu çalışma ile elektrik talep tahminlerinin ve modellerinin öneminin ortaya konulması, yapılan deneysel çalışmalar sonucu oluşturulan talep tahminleri ile Türkiye'de kamu kurumları tarafından üretilmiş olan resmi talep tahminlerinin analiz edilmesi, söz konusu projeksiyonlara dayalı modeller arasında kıyaslamalar ve yapılacak olan ileri zamanlı talep tahmini sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada; elektrik enerjisinin önemi, elektrik sistemlerinde planlama ve elektrik enerjisi talep tahmini yöntemleri üzerinde durulmuştur. Yapılan deneysel çalışmada, Türkiye yıllık elektrik enerjisi tüketimi tahmin edilmektedir. Bu tahminler için çok değişkenli regresyon analizi, zaman serileri, yapay sinir ağları ve melez tahmin yöntemleri kullanılmıştır. Bu yöntemler ile modeller oluşturulurken, öncelikle oluşturulan modellerin geçmiş zamanlı tahminleri ile modellerin geçerliliği sorgulanmış ve en uygun model seçilerek ileri tarihli elektrik enerjisi tüketim tahminleri yapılmıştır. Yapılan tahminlerden elde edilen veriler resmi tahmin değerleri ile kıyaslanmıştır. Ayrıca modellerin testinde yapılan maksimum hata, minimum hata ve ortalama mutlak hata değerleri hesaplamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of planning electric energy systems is to provide quality and cheap electrical energy to consumers by foreseeing the process needs of electrical energy from production to consumption. The determination of these needs is crucial to ensure that the plans meet the requirements and prevent inadequate or inefficient investments. With this study, it is aimed to show the importance of electricity demand forecasts and models, analyze the demand forecasts generated by experimental studies and official demand forecasts produced by public institutions in Turkey and compare the results between the models based on the projections and the results of the forward time demand forecast. In this study, the importance of electrical energy, planning in electrical systems and methods of forecasting electrical energy demand are emphasized. In the experimental study conducted, yearly peak load and electrical energy consumption of Turkey and its provinces are estimated. For these forecasts, multivariable regression analysis, time series and artificial neural networks methods are used. While creating the models with these methods, the validity of the models with the past-time estimations of the created models was questioned and the most suitable model was selected and the future instantaneous peak load and electricity energy consumption estimations were made. The data obtained from the estimates made are compared with the official estimates. The maximum, minimum and mean absolute error values that occurred in the testing of the models are also calculated.