Algılanan etkileme taktiklerinin çalışan performansı üzerindeki etkisinde psikolojik sermayenin aracı rolü: Turizm sektöründe bir araştırma
The mediating role of psychological capital on the rela¬tion¬ship between perceived influence tactics and employee performance: a research on tourism industry
  1. Tez No: 545489
  2. Yazar: SİBEL ÇALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RİFAT İRAZ, DOÇ. DR. METİN KAPLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
Bu çalışmada, Antalya ilinde bulunan 4 ve 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan bireylerin iş performansı, psikolojik sermaye ve etkileme taktiklerine yönelik algılarını demografik özelliklerine göre incelemek ve etkileme taktikleri ile iş performansı algıları arasındaki ilişkide psikolojik sermaye algılarının aracı rolünün bulunup bulunmadığını belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, Manavgat, Alanya, Serik, Kemer ve Antalya merkez ilçelerinde bulunan 23 otel işletmesinde çalışan 402 işgörene yüzyüze/online olarak hazırlanan ölçek formları uygulanarak, otel çalışanlarının araştırmaya katılımları sağlanmıştır. Verilerin analizinde, betimsel analizler, parametrik istatistiksel teknikler ve yapısal eşitlik modeli analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, araştırmaya katılan işgörenlerin; görev performansı, bağlamsal performans, genel iş performansı, öz-yeterlik, dayanıklılık, iyimserlik, umut, psikolojik sermaye, ilham verme, danışma ve övme-iltifata yönelik algıları orta düzeyde; rasyonel ikna, bilgilendirme ve iş birliği algıları yüksek düzeyde; kişisel cazibe, mübadele, meşrulaştırma ve koalisyona yönelik algıları düşük düzeyde ve baskıya yönelik algıları ise çok düşük düzeyde bulunmaktadır. Araştırmaya katılan işgörenlerin iş performansı, psikolojik sermaye ve etkileme taktiklerine yönelik algılarında bazı demografik özelliklere göre anlamlı farklılıkların bulunduğu gözlenmiştir. Yapısal eşitlik modeli analizi sonucuna göre ise, katılımcıların etkileme taktikleri ve iş performans algıları arasındaki ilişkide psikolojik sermaye algılarının kısmi aracılık rolü üstlendiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular alan yazınındaki çalışmaların bulguları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır. Araştırmanın bulguları dikkate alınarak hem araştırmacılara hem de otel işletmelerine yönelik birtakım önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, it is aimed to determine the perceptions of work performance, psychological capital and influence tactics of employees working in 4 and 5 star hotels in Antalya province in terms of demographic characteristics. And it is also aimed to determine the mediating role of psychological capital on the rela¬tion¬ship between perceived influence tactics and employee performance. In line with this purpose, the prepared scale forms have been implemented on the 402 employees in 23 hotels located in the districts of Manavgat, Alanya, Serik, Kemer and Antalya by face to face / online. In the analysis of the data, descriptive analyzes, parametric statistical techniques and structural equality model analysis have been used. According to the results obtained, perceptions of the employees participated in the study about task performance, contextual performance, general business performance, self-efficacy, endurance, optimism, hope, psychological capital, inspiration, counseling and praxis- rational persuasion, information and business association perceptions are at medium level. However, their perceptions of rational persuasion and collaboration are at high level. Moreover, their perception of personal appeal, exchange, legitimization and coalition are at a low level, and pressurized perceptions are at a very low level. Employees participated in the research showed significant differences in their perceptions of work performance, psychological capital and influence tactics regarding some demographic characteristics. According to the analysis of the structural equality model, it has been determined that the psychological capital perceptions have a partial mediating role on the relationship between the perceptions of participants' influence tactics and work performance. The findings have been discussed in comparison with the findings of the studies in the field. Considering the findings of the research, some suggestions have been made for researchers and hotel operators.