Yöneticilerdeki liderlik tarzlarının etkileme taktikleri ile ilişkisi
The relationship between leadership styles in managers and influence tactics
- Tez No: 907437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzün sürekli değişen iş koşulları ve yoğun rekabet ortamında, hedeflerine ulaşmak isteyen yöneticiler, çeşitli liderlik tarzlarına (stillerine) başvurmaktadırlar. Bu liderlik tarzları, yöneticilerin astlarını harekete geçirme, yönlendirme ve motive etme şekillerini belirlemektedir. Liderlik tarzlarının etkinliği, büyük ölçüde yöneticilerin astları üzerinde uyguladıkları etkileme taktikleri ve ikna stratejileriyle doğru orantılıdır. Bu stratejiler arasında iletişim, ödüllendirme, cezalandırma, yetki devri ve geri bildirim gibi unsurlar yer almaktadır. Etkili liderlik, bu taktiklerin doğru bir şekilde uygulanmasıyla sağlanabilir. Bu çalışma, farklı yöneticilerin çalışanlarını yönlendirirken hangi liderlik tarzlarına eğilim gösterdiklerini ve astlarını etkileme ve ikna etmede hangi taktikleri kullandıklarını incelemek üzere tasarlanmıştır. Bu bağlamda, yöneticilerin liderlik tarzlarının çalışan memnuniyeti, motivasyonu ve performansı üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Ayrıca, etkili liderlik stratejilerinin belirlenmesi ve bu stratejilerin astları motive etme konusundaki başarısı analiz edilecektir. Araştırmanın uygulama alanı, sivil toplum kuruluşlarının göç alanında görev yapan alt (takım lideri, şef, bölüm sorumluları) ve orta (müdür ve yönetici) kademe yöneticilerini kapsamaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmıştır. Anketlerde yöneticilerin liderlik tarzları ve etki taktikleri ölçekleri kullanılmıştır. Türkiye'de 27 şehirde faaliyet gösteren ve göç alanında çalışan 5 sivil toplum kuruluşunda yapılan ankete 179 profesyonel katılmıştır. Elde edilen veriler, istatistiki programlar aracılığıyla analiz edilip, çalışma modeli ile oluşturulan değişkenler arası ilişkiler değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, Katılımcı ve başarı odaklı liderlik tarzlarının, belirli etkileme taktikleri ile daha etkili olduğu görülmektedir. Destekleyici liderlik ise genellikle rasyonel ikna ile etkili olurken, otoriter liderliğin genellikle olumsuz etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's ever-changing business environment and highly competitive landscape, managers seeking to achieve their goals resort to various leadership styles. These leadership styles determine how managers activate, guide, and motivate their subordinates. The effectiveness of leadership styles is largely proportional to the influence tactics and persuasion strategies applied by managers to their subordinates. These strategies include elements such as communication, rewards, punishment, delegation of authority, and feedback. Effective leadership can be realized through the proper implementation of these tactics. This study aims to investigate which leadership styles different managers tend to exhibit when directing their employees and which influence and persuasion tactics they employ. In this context, the effects of managers' leadership styles on employee satisfaction, motivation, and performance will be evaluated. Additionally, the identification of effective leadership strategies and the success of these strategies in motivating subordinates will be analyzed. The research was conducted in the field of civil society organizations working in the migration sector, specifically focusing on lower (team leaders, supervisors, department heads) and middle (directors and managers) level managers. A survey was used as the data collection method, utilizing scales measuring leadership styles and influence tactics of managers. The survey was administered to 179 professionals working in five civil society organizations across 27 cities in Turkey that operate in the field of migration. The collected data were analyzed through statistical software, and the relationships between variables created within the study model were evaluated. According to the findings of the research, participative and achievement-oriented leadership styles were found to be more effective when combined with specific influence tactics. Supportive leadership was generally observed to be effective through rational persuasion, while authoritarian leadership often resulted in negative outcomes.