Sakin şehir uygulamasının yerel ekonomik kalkınma üzerine etkisi; Seferihisar örneği
The effect of the earth city implementation on local economic development: Seferihisar sample
  1. Tez No: 545501
  2. Yazar: HASAN ALİ CAN TABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TOPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
İnsan, canlı olarak yeryüzüne geldiği andan itibaren diğer canlılarla birlikte yaşamaya ve yaşadığı ortama şekil vermeye çalışmıştır. Toplumsallaşma sürecinde insanoğlunun ürettiği her birikim zaman içinde çözümlenmesi zaman alan sorunlara dönüşmüş ve toplumsal iş bölümü adını verdiğimiz yaşam biçimine evrilmiştir. Günümüzde insanların hayatlarını devam ettirebilmeleri için var olan piyasa şartlarında kendilerine yer bulmaları gerekmektedir. Bu bağlamda insanların yaşadıkları çevrenin ekonomik hayatları açısından önemli bir yeri bulunmaktadır. Büyükşehirlerde yaşamanın getirdiği zorluklar, insanların kırsal alanlara yönelme isteğini tetiklemiştir. Toplumda gerçekleşen bu hareketlenme ister istemez yerel kalkınmayı önemli kılmaktadır. Bu çalışmada yerel kalkınma kavramı ayrıntılı şekilde incelenerek yerelin kalkınmasının ne yönde gerçekleştiği, etki alanları ile kırsal alana sağlamış olduğu faydalara değinilmiştir. Devlet organları ile sürdürülebilir yerel kalkınmanın uygulanabilirliği ortaya konulmuş olup, ekonomik açıdan yerel kalkınmanın kırsal alana sağladığı ekonomik ve istihdam artırıcı yönleri de irdelenmiştir. Yerel kalkınma konulu çalışmalar örnek niteliğinde olmayıp, tamamen ihtiyaç dâhilinde ortaya çıkmıştır. Yerel kalkınma kavramı, yereldeki ekonomiyi ve toplumsal yapıyı daha işler duruma getirebilmek için, basit projelerin oluşturduğu devlet destekli bir yapı olarak yer almaktadır. Yerel kalkınmanın istihdam ve ekonomi üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Ayrıca çalışmada yerel kalkınmanın tarihsel aşamaları verilip, etkinliğini yitirmiş modeller ile modern kalkınma modelleri ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. Devamında, modern kalkınma modelleri arasında yerini alan sakin şehir (cittaslow) modeli incelenmiş ve ülkemizdeki uygulanabilir alanlara yer verilmiştir. Çalışmanın temel amacı, yerel kalkınma modeli olan“Sakin Şehir”in, uygulanan bölge ve alanlarda istihdam ve ekonomi piyasasındaki etkisini reel olarak görmektir.
Özet (Çeviri)
From the moment the human being came to earth, he tried to live with other living beings and to shape the environment in which he lived. In the process of socialization, the accumulation of time by human beings has been transformed into time-consuming problems and evolved into the way of life we call social division of labor. Nowadays, people need to find a place in the existing market conditions in order to sustain their lives. In this context, people have an important place in terms of their economic lives. The difficulties of living in metropolitan cities triggered the desire of people to move towards rural areas. This mobilization in society makes local development inevitable. In this study, the concept of local development is examined in detail and the ways in which the development of the local development takes place and the benefits that it provides to the rural areas are addressed. The applicability of state-owned and sustainable local development has been put forward, and the economic and employment-enhancing aspects of local development provided to the rural area are also examined economically. Studies on local development have not been exemplary, but have emerged in full need. The concept of local development takes place as a state-supported structure formed by simple projects to make the local economy and social structure more functional. The effects of local development on employment and economy are given. In addition, the historical stages of local development are given and the models of disorganized models and modern development models are explained in detail. In the following, the cittaslow model, which has taken its place among the modern development models, has been examined and the applicable areas in our country are included. The main aim of this study is to see the effect of etk Calm City is, the local development model, on employment and economy market in real estate and regions.