Akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yönteminin 7.sınıf öğrencilerinin matematik erişileri, bilgilerinin kalıcılığı ve tutumlarına etkisi
The effect of analogy method supported by smart board on 7th grade students' mathematics achievement, attitudes towards mathematics and permanence of knowledge
- Tez No: 545504
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 314
Özet
Bu araştırma; akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yönteminin öğrencilerin matematik başarılarına, matematiğe yönelik tutumlarına ve bilgilerinin kalıcılığına etkisini ortaya koymak ve akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yöntemiyle ders alan öğrencilerin özgün analojiler geliştirip geliştiremeyeceğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2017-2018 Eğitim Öğretim yılında Ankara Yalçın Eskiyapan Ortaokulunda 7D ve 7E şubelerinde bulunan ve kümeleme analizi sonucu birbirlerine denk olduğu belirlenen toplam 40 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Araştırma deney grubundaki 19, kontrol grubundaki 21 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sürecinde deney grubunda akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yöntemi, kontrol grubunda MEB'in öngördüğü program uygulanmıştır. Uygulamalar 7. sınıf matematik dersinde yer alan tamsayılar, rasyonel sayılar, denklemler ve doğrusal denklemler konularında yapılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel desenler bir arada kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler akademik başarı testi, matematiğe yönelik tutum ölçeği ve öğrencilerin geliştirdikleri özgün analojilerden elde edilmiştir. Kullanılan akademik başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmanın nicel kısmında öntest sontest kontrol gruplu tam deneysel desen uygulanırken nitel kısımda deney grubunda yer alan öğrencilerden özgün analojiler geliştirmeleri beklenmiş ve geliştirilen analojiler sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Nicel verilerin değerlendirilmesinde paket program, nitel verilerin değerlendirilmesinde ise içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde“Mann Whitney U”ve“Wilcoxon İşaret testi”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yöntemi kullanılan grubun MEB'in öngördüğü program uygulanan gruba göre akademik başarı açısından daha yüksek puan aldığı ve matematiğe yönelik tutum puanında anlamlı artış olduğu görülmüştür. Bununla birlikte hem deney hem de kontrol grubunda öğrenmelerin kalıcı olduğu, deney ve kontrol gruplarının erişi puanlarında anlamlı bir farklılık oluşmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutunda ise analoji geliştirmesi istenen 19 öğrenciden 10 tanesinin analoji geliştirme çalışmalarına katkı sağladığı, öğrencilerin geliştirdiği 25 analoji çalışmasından sadece 10 tanesinin geçerli analojiler olduğu uzman görüşleri doğrultusunda belirlenmiştir. Geçerliliği kesinleştirilen analojilerin en fazla tamsayılar konusuna dair geliştirildiği, analojilerin daha çok fonksiyonel, sözel, soyut-somut ve zenginleştirilmiş analoji türünde olduğu, analoji çeşitlerine göre ise en çok hikâyesel analoji geliştirildiği belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda elde edilen nitel ve nicel verilere ait bulguların birbirini desteklediği, akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yönteminin 7. sınıf matematik dersinde uygulanmasının öğrenci başarısı tutumu ve kalıcı öğrenmesi üzerinde olumlu etki oluşturduğu, uygulama sonucunda matematik konularına dair özgün analoji geliştirmek gibi sentez düzeyinde bir görevin 7. sınıf öğrencileri tarafından başarıyla gerçekleştirilebildiği görülmüştür. Bu sonuçlardan hareketle akıllı tahta ile desteklenmiş analoji yönteminin farklı sınıf düzeylerinde matematik derslerinde uygulanarak elde edilen bulguların karşılaştırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of analogy method supported by smart board on students' mathematics achievement, attitudes towards mathematics and permanence of knowledge, and to determine whether students learning with analogy method supported by smart board could develop original analogies. In the 2017-2018 academic year, total of 40 students who were found to be equivalent to each other in the 7D and 7E branches of Ankara Yalçın Eskiyapan Secondary School were included in these study. The study was conducted on 19 students in the experimental group and 21 students in the control group. In the research process, the experimental group used lerarning activities based on analogy method supported by the smart board and the control group used the activities within the framework of the curriculum developed by the Ministry of National Education. The experimental process included“integers”,“rational numbers”,“equations and linear equations”in 7th grade mathematics course. Qualitative and quantitative research methods were used together in this research. Reseach data were collected through the use of academic achievement test, the attitude scale towards mathematics and the unique analogies developed by the students. The academic achievement test was developed by the researcher. In the quantitative part of the study, pre-test posttest control group with full experimental design was conducted while the students in the experimental group were expected to develop specific analogies in the qualitative part. After than this analogies were evaluated and classified. A computer program package was used to analyze quantitative data whereas a content analysis technique was used to analyze qualitative data. The data obtained was analyzed using the“Mann-Whitney U Test”and the“Wilcoxon Signed-Rank Test”. As a result of the research, it was seen that the group using the analogy supported with the blackboard had higher scores in terms of academic achievement and attitude towards mathematics compared to the program applied by Ministry of National Education. However, it was determined that learning was permanent in both experimental and control groups, and there was no significant difference in the achievement scores of the experimental and control groups. In the qualitative dimension of the study, it was determined that 10 out of 19 students who wanted to develop analogy contributed to the study of analogy, only 10 of the 25 analogical studies developed by the students were valid analogies. It was determined that the analogies, which are validated validity, were developed on the subject of integers and that analogies were mostly functional, verbal, abstract-concrete and enriched analogies, while the most common analogies were developed according to the analogy types. As a result of the research, it was determined that the findings of the qualitative and quantitative data obtained from the study supported each other. The analogy method supported by smart board has a positive effect on student achievement, attitude and permanent learning in 7th grade math class. As a result of the practice, it was seen that a synthesis level task could be successfully accomplished by Grade 7 students, such as developing original analogies about mathematics subjects. The application of the analogy method supported by the smart board with the findings in the 7th grade mathematics course had a positive effect on the student achievement attitude and permanent learning. It has been shown to be successfully accomplished by class students. Based on these results, it can be suggested to compare the results of the analogy method supported by smart board in different grades of mathematics.