Nepotizm ve insan kaynakları arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bir uygulama
Examination of the relationship between nepotism and human research and a study
  1. Tez No: 545510
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı nepotizm ile insan kaynakları arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Başka bir ifade ile çalışanın yönetici ve nepotizm algısının örgütsel adalet üzerindeki etkisi irdelenecektir. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim durumu, kıdem gibi demografik değişkenlere göre nepotizm, örgütsel adalet ve çalışanın yönetici algısının farklılaşıp farklılaşmadığı da belirlenecektir. Araştırmada İstanbul'da çalışan 213 kişiye anket uygulanmıştır. Çalışmada Colquitt (2007) tarafından geliştirilen örgütsel adalet ölçeği ve Abdalla, Maghrabi ve Raggad, (1998) tarafından geliştirilen Nepotizm ölçeği kullanılmıştır. Ampirik analizlerde Anova, t-testi, regresyon ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda nepotizm ile örgütsel adalet arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca yaş, kıdem, eğitim, çalışma yılı ve çalışma süresine göre nepotizm, örgütsel adalet ve yönetici algısı farklılaşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between nepotism and human resources. In other words, the effect of the employee's perception of manager and nepotism on organizational justice will be determined. In addition, according to demographic variables such as gender, age, educational status and experience, it will be determined whether nepotism, organizational justice and the manager's perception of employee differ. In study, a survey was conducted on 213 people working in Istanbul. The scale of organizational justice developed by Colquitt (2007) and the Nepotism scale developed by Abdalla, Maghrabi and Raggad, (1998) were used in the study. Anova, t-test, regression and correlation analyzes were used for empirical analysis. As a result of the analyzes, a negative and statistically significant relationship was found between nepotism and organizational justice. Moreover, nepotism, organizational justice and manager perception do not differ according to age, experience, education, working year and working time.