İzmir ili karma yem fabrikalarında üretilen sığır süt yemlerinin kimyasal bileşimi, enerji içeriği ve mikrobiyolojik durumu üzerine bir araştırma
A research on the chemical composition, energy content and microbiological status of the dairy cattle feeds produced in compound feed factories of İzmir province
  1. Tez No: 611491
  2. Yazar: BEGÜM ERDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, İzmir ili karma yem fabrikalarında üretilen sığır süt yemlerinin kimyasal bileşimi, enerji içeriği ve mikrobiyolojik durumu araştırılmıştır. Bu amaçla, İzmir ilinde faaliyet gösteren 10 yem fabrikasından % 19, % 20 ve % 21 ham protein içerikli sığır süt yemlerinden farklı zamanlarda üçer örnek olmak üzere toplam 81 sığır süt yemi örneği toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, sığır süt yemlerinin (n=81) kuru madde (KM) içerikleri % 88.26 ile % 94.01 arasında, doğal halde ham kül (HK) içerikleri % 6.25 ile % 11.77 arasında, organik madde (OM) içerikleri % 81.30 ile % 87. 01 arasında, ham protein (HP) içerikleri % 18.12 ile % 21.49 arasında, ham yağ (HY) içerikleri % 2.67 ile % 4.92 arasında, ham selüloz (HS) içerikleri % 7.29 ile % 11.47 arasında, nitrojensiz öz madde (NÖM) içerikleri % 49.59 ile % 54.14 arasında, kalsiyum (Ca) içerikleri % 1.04 ile % 2.85, fosfor (P) içerikleri 0.52 ile 0.72 arasında, metabolik enerji (ME) içerikleri 2480 ile 2748 kcal/kg arasında, toplam mezofilik aerob bakteri miktarı (TMAB) 2.54 x 102 ile 3.86 x 105 KOB/g arasında ve toplam aflatoksin (TA) miktarları ise 1.61 ile 5.38 ppb arasında değişim göstermiştir.Yem fabrikalarında üretilen sığır süt yemlerinin KM, HK, OM, HY, HS, Ca, ve ME içerikleri arasındaki farklar istatistiki bakımdan önemli (P0.05) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, chemical composition, energy content and microbiological status of dairy cattle feeds produced in compound feed factories of Izmir province were investigated. For this purpose, a total of 81 dairy cattle feed samples were collected from 10 compound feed factories operating in Izmir at three different times from 19 %, 20 % and 21 % crude protein containing dairy cattle feeds.According to the results obtained from this study, dry matter (DM) content of dairy cattle feed (n=81) was between 88.26 % and 94.01 %, crude ash (CA) content was between 6.25 % and 11.77 %, organic matter (OM) content was between 81.30 % and 87.01 %, crude protein (CP) content was between 18.12 % and 21.49 %, ether extract (EE) content was between 2.67 % and 4.92 %, crude fiber (CF) content was between 7.29 % and 11.47 %, nitrogen free extract (NFE) was between 49.59 % and 54.14 %, calcium (Ca) content was between 1.04 % and 2.85 %, phosphorus (P) content was between 0.52 % and 0.72 %, metabolizable energy (ME) content was between 2480 and 2748 kcal/kg, total mesophilic aerobic bacteria count (TMAB) ranged from 2.54 x 102 to 3.86 x 105 CFU/g and total aflatoxin (TA) levels varied between 1.61 and 5.38 ppb.Differences between DM, CA, OM, EE, CF, Ca, and ME contents of the dairy cattle feed produced in feed factories were found to be statistically significant (P 0.05).