20. yüzyıl ve sonrası toplumsal değişimlerin sanattaki yansımaları
The reflections of social change in 20th century and following period on art
- Tez No: 545553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFÜ KAPLANOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmasının amacı toplumsal yapıyı ve sanatı hem teorik açıdan hem de uygulama açısından ilişkilendirmek ve eleştirmektir. Teori kısmında, öncelikle modern sanat ve onunla ilgili bazı önemli toplumsal olaylara değinilmektedir. Modern sanatın yaşadığı sorunlar yine modern sanatı doğuran toplumsal yapı ile ilişkili olarak incelenmektedir. Devamında kısaca post-modern dönem ve bu dönemde ortaya çıkan Fluxus sanat hareketi üzerinde bir kısım değerlendirmeler yapılmaktadır. Uygulama kısmında ise, nesnel üsluptan uzak kişisel düşüncelere de yer verilmiştir. Çünkü bu bölümde kendi yapmış olduğum eserlerin analiz ve savunmasını yapmaya çalıştım. Çoğunlukla eserlerin altında yer alan yorum kısmında eserin hangi amaçla yapıldığı ve ne tür bir sorunun ürünü olduğu anlatılmaktadır. Ayrıca bu yorum kısmında, bazen eserle dolaylı da olsa bir ilişki içinde olan sorunlara değinilmektedir. Uygulama kısmında akrilik boya tekniği ile yapılmış çalışmalar görsel bir doküman gibi kullanılmıştır. Günümüze ait sorunlar, herhangi bir çözüm bulma iddiası güdülmeden, ifade edilmektedir. Bu toplumsal sorunların meydana geldiği yer olan kentler ve kentlere ait özne ve nesnelere ayrı bir önem verilmiştir. Bunun yanında eserlerde yer alan özneler ve kullanılan nesneler idealize edilmektedir. Bu nedenle olay ve konusu değişse de kullanılan bu özne ve nesneler ortak özelliklerini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to relate and criticize social structure and art in both theoretical and practical terms. In theoretical section, modern art and related important social events were presented. Problems experienced by modern art were analysed in relation with social structure that enabled modern art. Later, post-modern period and Fluxus art movement that emerged in this period were evaluated. In practical section, personal views rather than objective style were presented. In this section, I tried to analyse and support my work. Mostly, comment section below the work explained the purpose of that work and what was the main problem to make such work. Additionally, in comment section, problems that have somewhat indirect relationship with certain works were explained. In practical section, works with acrylic paint technique were presented as a visual document. Current problems were presented without the assertion to find any solutions. Cities and subject and objects of these cities where such social problems occur were emphasised. Additionally, subjects in works and adopted objects were idealised. Therefore, although event and topic of that event changed, adopted subjects and objects continued to preserve common properties.