Yaşayan müze olgusu kapsamında Kırşehir yaşayan ve yaşatan halk kültürü müzesi önerisi
Proposal for a living and living folk culture museum in Kırşehir within the scope of living museum case
  1. Tez No: 738808
  2. Yazar: SEDA ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ETİKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Müzecilik, Crafts, Museology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Müzeler, toplumun kültürel değerlerini, zamana tanıklık etmiş eserlerini sergileyen, koruyan ve nesilden nesile aktaran kurumlardır. Müzelerin, amaçları ve işlevleri doğrultusunda zaman içinde pek çok türleri oluşmuştur. Doğa Tarihi Müzeleri, Sanat Müzeleri, Bilim Müzeleri, Arkeoloji Müzeleri, Etnografya Müzeleri, Oyuncak Müzeleri, Çocuk Müzeleri, Açık Hava Müzeleri ve Yaşayan Müzeler bunlardan bazılarıdır. Yaşayan Müzeler, bir toplumun kültürel mirasını koruma depolama ve uygun koşullarda sergileme dışında, nesilden nesile aktarımını sağlamak amacıyla katılımcı bir yaklaşımla, O topluma ait tüm gelenek, görenek ve yaşam biçimini ziyaretçilere yaşayarak aktaran ve hatta öğreten ve ziyaretçilerin ziyaretin her aşamasında deneyim yaşamasına olanak sağlayan bir müze tipidir. Bu yaklaşım ziyaretçilerle iletişim kurarak genç nesile içinde bulunduğu toplumun köklerini anlamada öğretici bir rol oynamakta, ileri yaşlardaki ziyaretçilere de hatırlatmalar yapmaktadır. Bu çalışmada Kırşehir ili için yöre kültürünü gelecek nesillere aktaracak bir“Yaşayan Müze”önerisi sunmak amaçlanmıştır. Zengin bir kültür birikimine sahip Kırşehir'de yine kültürü aktarmada uygun olabilecek bir mekân içerisinde bu müzenin oluşturulması öncelikli hedeftir. Ardından bu mekân içerisinde yöreye ait önemli kültürel unsurlar özüne uygun bir şekilde ziyaretçilere sunulmalıdır. Çalışmada bu kültürel unsurlar, somut olmayan kültürel miras kapsamında; Abdal Kültürü ve Neşet Ertaş, Helebiş ve Ferfene geceleri, El Sanatları, Ahilik Kültürü, Kayın gitme, Bulgur kaynatma ve Yağmur gelini olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Museums are institutions that exhibit, preserve and from generation to generation transmit the cultural values of the society, the works that have witnessed the time. Over time in line with museums purposes and functions have formed many types of museums. Natural History Museums, Art Museums, Science Museums, Archeology Museums, Ethnography Museums, Toy Museums, Children's Museums, Open Air Museums and Living Museums are some of them. Living Museums is a type of museum that transfer the cultural heritage of a society apart from preserving, storing and under appropriate conditions displaying, with a participatory approach to ensure the transmission from generation to generation that conveys and even teaches and teaches visitors all the traditions, customs and life styles of that society and allows visitors to experience at every stage of the visit. This approach, communicating with visitors plays an instructive role in understanding the roots of the society for young generation and reminds older visitors. In this study, it is aimed to present a“Living Museum”proposal for Kırşehir province that will transfer the local culture to future generations. In Kırşehir, which has a rich cultural background, the primary goal is to establish this museum in a place that can be suitable for transferring culture. Then, important cultural elements of the region should be presented to the visitors in this place in accordance with its essence. In the study, these cultural elements, within the scope of intangible cultural heritage were determined as; Abdal Culture, Neşet Ertaş, Handicrafts, Ahi-Order Culture, Going Beech, Boiling Bulgur, Bride of Rain, Helebis and Ferfene nights.