Sülfonamit grubu içeren furfurilşalkon türevlerinin sentezi
The synthesis of furfurylchalcone derivatives containing sulfonamide group
- Tez No: 545664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Şalkonlar ve heteroaril şalkonlar antibakteriyel, antikanser, anti-HIV, anti-enflamatuar, monoaminoksidaz (MAO) inhibisyonu aktiviteleri gibi birçok farklı biyolojik aktiviteye sahip bileşiklerdir. Sülfonamitler (sülfa ilaçlar), çeşitli hastalıkları önleyici ve kemoterapötik ajanlar olarak bilinen ve sistematik olarak kullanılan ilk ilaçlardır. Sülfonamitler, özellikle karbonik anhidraz enzim inhibitörü olarak kullanılırlar. Bunun yanında oldukça yaygın biyolojik ve farmakolojik özelliklere sahiptirler. Bu çalışmada, furfurilaldehitten yola çıkılarak heteroaril şalkonlar sentezlenmiş ve bu bileşiklere iki basamakta sülfonamit grupları bağlanmıştır. Sentezi yapılan 13 furfurilşalkon türevinin yapıları 1H NMR ve 13C NMR spektroskopisi ile aydınlatılmıştır. Yüksek verimlerle elde edilen bu sülfonamit grubu içeren furfurilşalkon bileşiklerinin özellikle karbonik anhidraz inhibitörü başta olmak üzere birçok farklı biyolojik aktiviteye sahip olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Chalcones and heteroaryl chalcones have many different biological activities, such as antibacterial, anticancer, anti-HIV, anti-inflammatory, monoaminoxydase (MAO) inhibition activities. Sulphonamides (sulfa drugs) are the first drugs used systematically to prevent various diseases and are known as chemotherapeutic agents. Sulfonamides are used as enzyme inhibitors, especially carbonic anhydrase. Besides, they have very common biological and pharmacological properties. In this study, heteroaryl chalcones were synthesized from furfurylaldehyde and sulfonamide groups were attached to these compounds in two steps. The structures of the synthesized 13 furfurylchalcone derivatives were illuminated by 1H NMR and 13C NMR spectroscopy. This furfurylchalcone compounds containing sulfonamide group, which are obtained in high yields, are expected to have many different biological activities, especially carbonic anhydrase inhibitors.