Konya bölgesindeki kuvaterner yaşlı kalişlerin sedimantolojik ve jeokimyasal özellikleri
The sedimentology and geochemical properties of the caliche deposits at Konya region, Turkey
- Tez No: 545663
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF DELİKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Konya Kapalı Havzası coğrafi konumu, fiziksel-ekolojik yapısı ve doğal kaynak potansiyeli açısından Türkiye'nin önemli havzalarından biridir. Konya ovası düzlüğü, karbonatlı çökelleri dolgulu ile eski bir göl yüzeyidir ve rakımı 997-1000 m arasındadır. Bu havzada Kuvaterner dönemde meydana gelen iklimsel değişimlerin günümüz topografyasında, bitki örtüsünde, toprak oluşumunda ve ilk yerleşmelerin kurulup gelişmesinde önemli etkileri olmuştur. Çalışma alanına ait birçok sintetik ve antitetik faylar bulunmaktadır. Bölgedeki yüzey ve yeraltı suları özellikle faylarının oluşturduğu süreksizlik düzlemlerini kullanarak hem fay aynalarında hem de fay kenarlarında kaliş oluşumuna olanak sağlamıştır. Bu nedenle Konya bölgesindeki kaliş oluşumları çoğunlukla genç ve/veya aktif faylar ile ilişkilidir ve fay bloklarının kenarlarında oldukça kalın kaliş oluşumları izlenmektedir. Özellikle Hatip lokasyonu Konya fay zonu içeresinde yer almaktadır.Hatip kalişleri hem jeokimyasal hem de arazi gözlemleri sonucunda dolokrit özellikte ve friatik zonda yeraltı suyunun etkisi ile oluştukları belirlenmiştir. ESR metodu ile kalişlerin yaşı 292,86 kyıl olarak belirlenmiştir. Ardıçlı ve Dokuzunbeli kalişleri ise pedojenik karakterde oldukları jeokimysal ve arazi gözlemlerine dayalı olarak tanımlanmıştır. Ardıçlı kalişlerinin yaşı ESR metoduyla 217,47-271,58 ky arasında bulunmuştur. Dokuzubeli kalişleri ise yine pedojenik karakterdedir ve yaşı ESR metoduyla 389,85ky olarak bulunmuştur. Tez kapsamında kalişlerin jeokimyasal ve sedimantolojik özelliklerin belirlenmesi ile kalişlerin oluşum mekanizması, kökeni ve litolojik özellikleri ortaya konulmuştur. Kalişlerin yaşlarının ESR tekniği ile belirlenmesi Kuvaterner jeolojisine, Paleoiklimsel tahminlere ve görecelide olsa fayların oluşum tarihine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Konya Closed Basin geographical location, is one of Turkey's most important physical-ecological structure and in terms of natural resource potential of the basin. The plain of Konya plain is an old lake surface with carbonated sediments and its altitude is between 997-1000 m. The climatic changes occurring in this basin during the Quaternary period had important effects on the formation and development of today's topography, vegetation, soil formation and the first settlements. There are many synthetic and antithetic faults belonging to the study area. The surface and groundwater in the region have allowed the formation of calipers on both the fault mirrors and fault edges, especially by using the discontinuity planes formed by the faults. Therefore, the calcareous formations in the Konya region are mostly related to the young and / or active faults, and the formation of the thick blocks at the edges of the fault blocks is observed. Hatip location is located within the fault zone of Konya. It is determined that geological and field observations are formed by the effect of groundwater in dolomite and friatic zone. The age of the calves with the ESR method was determined as 292,86 k ES. Ardıçlı and Nine-section remains are defined as geochemical and field observations with pedogenic character. The age of Ardıçlı calves was between 217,47-271,58 ky with ESR method. Dokuzubeli fortresses were also pedogenic. In this thesis, determination of geochemical and sedimentological properties of calves and the formation mechanism, origin and lithological characteristics of calves are presented. The determination of the ages of calves by ESR technique will shed light on Quaternary geology, Paleoclimatic estimations and the history of faults, even if they are relative.