Faşist yönetimin İtalya'da yarattığı değişim ve bunun Türk basınına yansıması (1922–1926)
The change that is created by fascist governance in Italia and the reflections of this change into Turkish media (1922-1926)
  1. Tez No: 545685
  2. Yazar: TUNCAY FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
İtalya, Birinci Dünya Savaşı sonrası, Avrupa'da parlamenter sistem yerine yeni bir ideoloji yaratmıştı: Faşizm. Bu ideoloji kendine has yöntemleriyle Avrupa sistemini yenileyecek ve ardından Almanya ve İspanya gibi devletlerin de bu sisteme dahil olmasını sağlayacaktır. Birinci Dünya Savaşı, sadece zaferi kazananların, özellikle de İngiltere ve Fransa'nın menfaatleri doğrultusunda bir barış yaratmıştı. İtalya ise galip sıfatıyla masaya otursa da paylaşımda üvey evlat muamelesi görmüştü. Dolayısıyla, Birinci Dünya Savaşı'nın sonuçlarına adeta bir tepki niteliğinde olan bu oluşumlar, peşi sıra Avrupa'yı da bambaşka mecralara, hatta yeni bir dünya savaşına sürükleyecektir. İtalya'da başlayan bu totaliter faşist usul, ilk hedef ve düşman olarak Parlamentoyu seçecektir. Neticede hem Birinci Dünya Savaşı'nın İtalya'da yarattığı memnuniyetsizlik, hem bu sonuçların içerde doğurduğu anarşi, karmaşa ve ekonomik çalkantılar bir kurtuluş olarak faşizmin doğmasına ve desteklenmesine sebep olmuştur. Bu çalışmamızda, faşizmin iktidara yürüyüşünden Matteotti cinayetine ve aslında bu cinayetin gerçek manada Duçe'yi yaratmasına, Lozan Konferansı'ndan İtalya İmparatorluğuna kadar olan faşizmin doğuş sürecini basından takip etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
After World War I, Italy has created a new ideology in Europe instead of parliamentary system: Fascism. This ideology would renovate the European system with his own distinctive methods and then ensure that the states would be involved in this system such as Germany and Spain. World War I has created peace for only victors, especially in the interest of England and France. Although coming to the table as winner, Italy has been treated unfairly. Therefore, these developments which were almost reaction to the outcomes of First World War, would lead Europe into a completely different channel, even a new world war. This totalitarian fascist way having begun in Italy would choose parliament as a first target and enemy. Consequently, both dissatisfaction created by W.W.I and anarchy, chaos and economic turmoil caused by these consequences in Italy has caused emergence and support of fascism as a salvation. In the this study, we tried to follow press about process of birth of fascism from the rise to power of fascism to the Matteotti murder and to the revealing of Duçe in real terms thanks to this murder, from Treaty of Lausanne to the Italian Empire.