Post-faşist dönemde Avrupa aşırı sağı: Almanya ve İtalya örnekleri
The European extreme right in the post-fascist era: The cases of Germany and Italy
  1. Tez No: 654171
  2. Yazar: CİHAN UZUNÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ŞAHİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 420
Özet
Bu çalışmada Avrupa'da aşırı sağ partilerin yükselişlerinin sebepleri incelenmektedir. Özellikle 1980 sonrası dönemde aşırı sağ partilerin başarıları belirgin hale gelmiştir. Pek çok ülkede aşırı sağ partiler meclislere girebilmiş, iktidar koalisyonlarına ortak olmuş ve politika belirleme süreçlerini etkileme gücüne sahip olmuştur. Bu araştırmada da aşırı sağ partilerin yükselişleri talep koşullarının açıklığı, siyasi fırsat yapısının uygunluğu ve aktör kapasitesinin etkinliği doğrultusunda analiz edilmektedir. Savaş sonrası dönemde, neofaşist ana çerçeveye sahip aşırı sağ partilerin düşük oy oranlarına sahip olması ve siyaseten önemsizlikleri, talep koşullarının sınırlılığı, siyasi fırsat yapısının uygunsuzluğu ve aktör kapasitesinin yetersizliği ile açıklanmaktadır. 1980 sonrası dönemde aşırı sağ partilerin daha başarılı aktörler haline gelmesi ise sözkonusu faktörler bakımından gerçekleşen değişimlerle alakalı şekilde yorumlanmaktadır. Özellikle 1960'ların sonlarından itibaren Avrupa'da yaşanan değişim süreci, aşırı sağ partilerin yeni dalgası için uygun bir ortam sağlamıştır. 1968 olayları, sömürgeciliğin sona ermesiyle hızlanan kitlesel göçler ve 1973-79 petrol krizleri değişimi tetikleyen temel dinamikler olmuştur. Bu gelişmelerin neticesinde seçmenlerin partileriyle olan ilişkileri, siyasal sistemlerin işleyiş biçimi ve partilerin yapısı dönüşüme uğramıştır. Ancak geçen zaman zarfında aşırı sağ partiler kıtanın tamamında aynı başarıyı yakalamayı başaramamış ve partilerin performansları ülkeden ülkeye değişim göstermiştir. Avrupa'daki aşırı sağ partilerin ülkeden ülkeye değişen başarılarını açıklayabilmek için, başarılı aşırı sağ partilere sahip İtalya ile savaş sonrası dönemde AfD'ye kadar başarılı bir aşırı sağ partiye sahip olmayan Almanya örneklerini analiz edip karşılaştırıyoruz. Bu ülke örneklerinin incelenmesi, faşizm mirasının ve kolektif hafıza politikasının, aşırı sağ partilerin talep koşullarını, siyasi fırsat yapısını ve aktör kapasitesini önemli ölçüde etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the reasons of the rise of extreme right parties in Europe. It has become apparent success of extreme right parties, especially in the post-1980 period. Extreme right parties have been part of parliaments, become partners with ruling coalitions, and have got the power to influence policy-making processes in many countries. In this study, the rise of extreme right parties is analysed in accordance with the openness of demand conditions, the convenience of the political opportunity structure and the effectiveness of the actor capacity. In the post-war period, the weak voting rates of the extreme right parties with the neo-fascist main framework and their political irrelevance are explained by the limited demand conditions, the inconvenience of the political opportunity structure, and the inadequate actor capacity. The process of change in Europe particularly since the late 1960s has provided a favorable environment for a new wave of extreme right parties. The incidents of 1968, growing mass migration by the end of colonialism and the oil crisis of 1973-79 have been the main drivers of change dynamics. As a result of these developments, the relationship of voters with their parties, the way political systems operation and the structure of the parties have been transformed. In the post-1980 period, the extreme right parties becoming more successful actors are interpreted in relation to the changes in terms of these factors. However, during the time, extreme right parties failed to achieve the same success throughout the continent, and the performances of the parties varied depending on the countries. In order to explain the successes of the extreme right parties in Europe by different countries, we analyze and compare Italy with successful extreme right parties and Germany that did not have a successful one as far as AfD in the post-war period. Analysis of these experiences shows that the heritage of fascism and collective memory policy significantly affect the demand conditions, political opportunity structure, and actor capacity of extreme right parties.