20. yüzyılda halkları kitleleştirmenin cazibesi: Faşist rejim örnekleri
The attractiveness of massing the crowds in the 20th century: Examples of fascist regimes
- Tez No: 598959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Faşizm; 20. yüzyılda ortaya çıkan bir ideoloji olup bu yüzyıl içerisinde İtalya, Almanya, İspanya gibi pek çok ülkede uygulama sahası bulmuştur. 20. yüzyıl faşist ideolojisinin iktidara gelmesi konusunda hazırladığı koşullar, ülkelerde faşist rejimin nasıl iktidara geldiği ve nasıl uygulandığıyla ilgili konular ele alındığında kitleleri harekete geçirecek ve faşist rejimi desteklemelerini sağlayacak pek çok ortak özellik ön plana çıkmaktadır. Faşist uygulamaları tam destekleyecek bir kitlenin yaratılması ve yönlendirilmesi hususunda önderin niyet ve araçlarının araştırılması çalışmanın başlıca amaçlarından birini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, 20. yüzyılda Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz'de yaşanan faşist uygulamalar tarihine bakarak halkları kitleleştirmenin neden cazip olduğu ve bunun çeşitli sonuçları, ele alınan ülkeler arasında karşılaştırmalar da yapılarak detaylı biçimde açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, bir kitlenin yaratılmasında nelerin etkili olduğu ve kitlenin nasıl meydana geldiği; ikinci bölümünde, faşizm ideolojisi ve bu ideoloji altında yatan temelleri, birey ve kitlelere nasıl zuhur ettiği ve kitle ruhunun faşizmi nasıl beslediği konularına değinilmiştir. Çalışmanın sonunda ise, önceki bölümlerde paylaşılan veriler göz önünde bulundurularak, faşist rejim ülke örneklerinden hareketle, bu ideolojinin kitleleri harekete geçirmedeki fiiliyat ve başarısı, bu sırada kitle indinde ortaya çıkan psikolojik, sosyolojik ve siyasal süreçler hakkında genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fascism, is an ideology which emerged in the 20th century and it was applied fascist ideology in many countries, such as Italy, Germany and Spain. The conditions prepared by the 20th century, how the fascist regime came to power in the countries and how it was applied to issues concerning will mobilize the masses and enable them to support the fascist regime of many common features come to the fore. One of the main aims of this study is to investigate the intention and tools of the leader in creating and directing a mass that will fully support the fascist practices. In this study, it is tried to be explained in details by looking at the history of fascist practices in Germany, Italy, Spain and Portugal in the 20th century; why the popularization of the people is attractive and various results of this, as well as comparisons between countries are. In the first part of the study, what is the effective in creating a mass and how the mass occurs, in the second part the ideology of fascism and foundation underlying this ideology, how the individuals and masses emerged and how the mass spirit tool fascism are addressed. The study is concluded with contains general evaluation with regard to psychological, sociological and political processes that occurred in the eyes of community, this ideology's action and success in mobilizing the masses by considering the information discussed in the previous chapters and the example fascist regime countries.