JWH-200 uygulanan ratların karaciğer, böbrek ve beyin dokularında total antioksidan (tas) ve total oksidan (tos) parametrelerinin değerlendirilmesi
JWH-200 applied rats evaluated in liver, kidney and brain tissues of total antioxidant status and total oxidant status parameters
  1. Tez No: 545726
  2. Yazar: İSMAİL ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜMİN POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Sentetik kannabinoidler son zamanlarda genç ve erişkinler arasında kötüye kullanılan bir madde olarak adını duyurmuştur. Ciddi toksikasyon oluşturması nedeni ile ölüm sık görülmektedir. Oluşan bu etkiler sıklıkla merkezi sinir sistemi hasarlarına neden olmaktadır. Sentetik kannabinoidlerin kullanımı sonunda en büyük zararı merkezi sinir sisteminin yanında dolaşım ve solunum sistemi görmektedir. Solunum hızında ani değişimler, kalp atım hızında yükselme ve kan damarlarında genişleme önemli belirtileridir. Bu çalışmanın amacı, sentetik uyuşturucuların doku ve organlarda meydana getirdiği öngörülen hasarlar hakkında bilgilere ulaşmak için karaciğer, böbrek ve beyin dokularında Total Antioksidan Seviyesi (TAS) ve Total Oksidan Seviyesi (TOS) parametrelerindeki değişikliklerin ortaya konulmasıdır. Çalışmamızda en az 8'er haftalık erişkin 20 adet Wistar albino cinsi erkek rat kullanıldı. Deney grubu ratlara 0,5 ml/kg Etanol, 4,5 ml/kg Dekstroz, 5 mg/kg JWH-200 karıştırılarak İ.P olarak uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmadı. Bu uygulamadan 8 saat sonra genel anestezi altında dekapitasyon işlemi uygulandı. Her iki grubun karaciğer, böbrek ve beyinleri alınıp hazırlanarak TAS ve TOS parametreleri çalışıldı. Her iki grubun deskriptif parametrelerinin yanı sıra gruplar arasındaki farkın önem kontrolü için iki bağımsız örneklem t testi uygulanmıştır. İstatistiki analiz SPSS 24.0 ile yapılmıştır. Çalışmamızda deney grubu TAS seviyesi kontrol grubuna göre düşük çıkmıştır. Karaciğer TOS seviyesi ise deney grubunda kontrol grubuna göre yüksek çıkmıştır. Bağımlılık yapıcı maddelerin çoğu üriner sistem aracılığıyla bertaraf edilmektedir. Dolayısıyla bu sistemin organlarına da zarar verebilmektedir. Bu sistemin ana organı ise böbrektir. Araştırmamızda böbrek TAS bulgusu deney grubunda kontrol grubuna göre düşük çıkmıştır. TOS bulgusunda ise deney gruplarında yüksek kontrol grubunda düşük çıkmıştır. Çalışmamızda böbrek antioksidan seviyesinin oksidan seviyesine yüksek çıkması oksidatif stresin şekillendiğini göstermektedir. Doza bağlı olarak sentetik kannabinoidlerin kullanımının farklı sistemlerde gösterdiği etki aynı zamanda üriner sistemi ve böbrekleri de etkileyebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Synthetic cannabinoids have recently announced their name as an abused substance among young adults. Death are common, as they cause serious toxicity. These effects often cause central nervous system damage. The end result of the use of synthetic cannabinoids is the circulatory and respiratory system beside the central nervous system. Sudden changes in respiratory rate, elevation in heart rate and expansion in blood vessels are important indications. The aim of this study is to reveal changes in Total Antioxidant Level (TAS) and Total Oxidant Level (TOS) parameters in liver, kidney and brain tissues in order to gain insight into the predicted damages caused by synthetic drugs in tissues and organs. Twenty male Wistar albino male rats were used at least 8 weeks of age in our study. Experimental group rats were administered IP with 0.5 ml / kg Ethanol, 4.5 ml / kg Dextrose, 5 mg / kg JWH-200. No control was applied to the control group. Decapitation was performed under general anesthesia 8 hours after this administration. TAS and TOS parameters were studied by taking liver, kidney and brains of both groups and preparing them. Two independent sample t tests were used to control the significance of the difference between the groups, as well as the descriptive parameters of both groups. Statistical analysis was performed with SPSS 24.0. In our study, the experimental group was lower than the TAS level control group. Liver TOS level was higher in the experimental group than in the control group. Most of the addictive substances are eliminated through the urinary system. Therefore, it can harm the organs of this system. The main organ of this system is the kidney. In our study, renal TAS findings were lower in the experimental group than in the control group. TOS was found to be low in experimental group and high in control group. In our study, high level of oxidant level of renal antioxidant level indicates that oxidative stress is formed. It is thought that the use of synthetic cannabinoids in different systems, depending on the dose, can also affect the urinary system and the kidneys at the same time.