Kannabinoid reseptörlerinin sıçan açlık ince bağırsak miyoelektrik aktivitesi üzerine etkisi
Effect of cannabinoid receptors on fasting myoelectric activity of small intestine in rat
  1. Tez No: 743514
  2. Yazar: ÖZGE DARAKCI SALTIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Giriş-Amaç: Kannabinoid sistemin, gastrointestinal kanalda sekresyon ve mide boşalmasının yanı sıra tokluk ince ve kalın bağırsak motilitesi üzerine önemli etkileri olduğu gösterilmiştir. Ancak, kannabinoid sistemin ince bağırsak açlık miyoelektriksel aktivitesi üzerine etkisi hala bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı, sıçanlarda periferik ve santral kannabinoid-1 reseptör (CB1R) ve kannabinoid-2 reseptörünün (CB2R) ince bağırsak açlık miyoelektriksel aktivitesinin oluşumu ve düzenlenmesindeki rollerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmamızda 77 adet yetişkin erkek Sprague-Dawley sıçan kullanıldı (n:7). Göç eden miyoelektrik kompleks (MMC) kaydı için sıçanların jejunumunun 3 farklı bölgesine bipolar elektrotlar yerleştirildi. Hayvanlara intraserebrovenriküler (i.s.v.) kanül veya intravenöz (i.v.) katater takıldı. İyileşme döneminin ardından 18 saatlik açlığı takiben deneyler yapıldı. Bir saatlik bazal miyoelektrik aktivitenin kaydedilmesini takiben, CB1R agonisti ACEA, hem i.v. (1,25-10 mg/kg) hem de i.s.v. (2,5-20 µg/sıçan); CB2R agonisti JWH 133, hem i.v. (1,25-10 mg/kg) hem de i.s.v. (2,5-20 µg/sıçan) yoldan verildi. CB1R antagonisti AM 251 ise, hem i.v. (0,25-2 mg/kg) hem de i.s.v. (0,25-2 µg/sıçan); CB2R antagonisti AM 630 ise, hem i.v. (0,25-2 mg/kg) hem de i.s.v. (2,5-20 µg/sıçan) yoldan uygulandı. Kombinasyon grubundaki hayvanlara ise, AM 251 (0,25 mg/kg, i.v.) uygulamasından 5 dakika sonra ACEA (5 mg/kg, i.v.) uygulandı. İstatistiksel analiz için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testi yapıldı ve gruplar arası çoklu karşılaştırmada Tukey-Kramer post-hoc testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction-Aim: It has been shown that the cannabinoid system has important effects on postprandial small and large intestinal motility as well as gastric emptying and secretion in the gastrointestinal tract. However, the effect of the cannabinoid system on the small intestinal myoelectrical activity in fasted state is still unknown. The aim of our study was to investigate the roles of peripheral and central cannabinoid-1 receptor (CB1R) and cannabinoid-2 receptor (CB2R) in the formation and regulation of small intestine fasting myoelectrical activity in rats. Methods: In our study, 77 adult male Sprague-Dawley rats were used (n:7). Bipolar electrodes were placed in 3 different regions of the jejunum of rats for migrating myoelectric complex (MMC) recording. Intracerebroventricular (i.c.v) cannula or intravenous (i.v) catheter were placed to the animals. Following the recovery period, experiments were performed after an 18-hour fasting period. Following one-hour recording of baseline myoelectric activity, while CB1R selective agonist, ACEA, was administered i.v (1.25-10 mg/kg) or i.c.v (2.5-20 µg/rat); CB2R agonist, JWH 133 was administered i.v (1.25-10 mg/kg) or i.c.v (2.5-20 µg/rat). Additionally, when CB1R antagonist, AM 251, was injected i.v (0.25-2 mg/kg) or i.c.v (0.25-2 µg/rat); CB2R antagonist, AM 630 was injected i.v (0.25-2 mg/kg) or i.c.v (2.5-20 µg/rat). In the combination group animals were received ACEA (5 mg/kg, i.v) 5 minutes after AM 251 (0.25 mg/kg, i.v) administration. One-way analysis of variance (ANOVA) test was performed for statistical analysis and Tukey-Kramer post-hoc test was used for multiple comparisons between groups.