Farklı yaş gruplarında propriosepsiyonun denge üzerine etkisi
Effect of proprioception on balance in different age groups
- Tez No: 545729
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BİRTANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yaşa bağlı olarak insan vücudunda ve fonksiyonlarında değişimler gözlenir. Özellikle proprioseptif duyuda ve denge fonksiyonlarında kayıplar olabilir. Bu durum günlük yaşam aktivitelerinde zorlanmalara, düşmeye ve kırıklara yol açabilir. Çalışmanın amacı yaş, propriosepsiyon ve dengenin birbirleri üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya Trakya Üniversitesi Hastanesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon servisinde ortopedik veya nörolojik hastalık tanısı almamış 65'i erkek 55'i kadın ve yaş ortalamaları 39,87 olan 120 gönüllü ve sağlıklı birey dahil edildi. Çalışma grubunu oluşturan bireyler yaşlarına göre 3 gruba ayrıldı. Yaş aralıklarına göre 1. Grup 20-30 yaş, 2. Grup 30-50 yaş, 3. Grup 50-70 yaş şeklinde gruplandırıldı. Çalışmaya katılanların demografik bilgileri, hastalık öyküsü, düzenli egzersiz alışkınlığı olup olmadığı, vücut kitle indeksi, eklem hareket açıklığı, kas kuvveti, propriosepsiyon, dinamik ve statik dengesi kaydedildi. Olguların proprioseptif duyusu gözleri açık şekilde eklemlere verilen pozisyonun gözleri kapalı şekilde tekrarlanması istenerek gonyometreyle ölçüm yapıldı. Denge ölçüm değerleri için Berg denge testi ve tek bacak üzerinde durma testi uygulandı. Yapılan değerlendirmeler sonucunda yaştaki artışın propriosepsiyonda ve denge fonksiyonlarında kayba sebep olduğu görüldü (p=0,03). Propriosepsiyonun denge fonksiyonlarına olan etkisi incelendiğinde; statik denge ölçümü için yapılan tek bacak üzerinde durma testiyle karşılaştırıldığında anlamlı bir etkisinin olmadığı görüldü (p=0,66). Ancak propriosepsiyonun Berg denge testi ile ölçtüğümüz dinamik denge üzerine etkisi istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,02). Propriosepsiyondaki bozulmanın dinamik dengeyi olumsuz etkilediği görüldü. Düzenli yapılan egzersizin proprioseptif duyunun korunmasına ve denge fonksiyonlarının daha iyi seviyede olmasına katkı sağladığı görüldü. Artan vücut kitle indeksinin propriosepsiyon ve denge fonksiyonlarında bozulmalara sebep olduğu belirlendi (p=0,00). Yaşlanmayla bireylerin proprioseptif duyu ve denge fonskiyonlarında olması beklenen kaybın düzenli egzersiz yapmayla azaltılabileceği, böylece propriosepsiyon ve dengedeki kaybın sebep olabileceği düşmeler ve yaralanmaların önüne geçilebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF PROPRIOCEPTION ON BALANCE IN DIFFERENT AGE GROUPS Human body function shows age-dependent changes. These changes are especially observed in as deterioration in proprioceptive sense and balance, which results in difficulties in daily activities and bone fractures. The aim of this study is to determine the effect of age, proprioception and balance on each other This study was conducted in Trakya University on 120 healthy individuals (65 male and 55 female) with an age average of 39.87. These individuals were separated into 3 groups based on their age ranges. Group one, two and three cover individuals within the age range of 20-30, age 30-50 and age 50-70, respectively. These individuals were evaluated in terms of physical activities, medical backgrounds, demographic information, body-mass indexes (BMI), muscle tone, proprioception, dynamic and static balance, and data was recorded. Proprioceptive sense of the participants was measured by goniometer by asking them to repeat the same movements eyes open and closed. Balance measurements were done by Berg balance test and by asking the participants to stand on only one foot.We have found that increase in age results in deterioration in proprioception and balance (p=0.03). We have also found that proprioception does not have a significant effect (p=0.66) on the balance abilities of participants when compared to the test that involves asking the participants to stand on only one foot, which measures static balance. The effect of proprioception on dynamic balance, however, was found to be statistically significant (p=0.02). Dynamic balance was found to be negatively affected by deterioration in proprioception. In addition, regular physical exercise was found to alter conservation of proprioceptive sense and balance to a better level. It has been determined that increased BMI has an effecting proprioception and balance function deteriorations (p=0.00). It has been concluded that, with the help of regular exercise, aging related expected deterioration of proprioception and balance functions can be lowered, so that deterioration of proprioception and balance function related injuries can be averted.