Kısa ve uzun dönemde farklı germe egzersizlerinin propriyoseptif duyuya etkisi
Acute and chronic effects of different stretching exercises on proprioception
  1. Tez No: 225074
  2. Yazar: ERKAN ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR PEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Müsabakalar öncesi ve antreman programlarında germe egzersizleri sıklıkla kullanılmaktadır. Germe egzersizlerinin en çok etkilediği yapı, kas ve tabi ki kasta bulunan kas iğciği ve golgi tendon organıdır. Bu yapılar aynı zamanda kastaki temel propriyoseptörlerdir. Bu çalışmada, bizim amacımız farklı germe tekniklerinin kısa ve uzun dönemde, propriyosepsiyona olan etkisini araştırmaktı. Çalışmamızdaki katılımcıların yaş ortalaması 22.06±1.21 yıl, boy ortalaması 177.06±6,32 cm ve kilo ise 73.65±7.88 kg'dır. Katılımcıları rastgele olmak üzere propriyoseptif nöromusküler fasilitasyon (PNF) grubu (n=8), statik germe grubu (n=8), dinamik germe grubu (n=8) ve kontrol grubu (n=8) olmak üzere 4 gruba ayırdık. Tüm gruplara pasif ekstiremite reposizyon testi (PRT), aktif ekstiremite reposizyon testi (ART) ve gözler kapalı tek bacakta durma testleri(TBDT) dominant alt ekstiremiteye uygulandı. Kısa ve uzun dönemde (4 hafta/haftada 5gün/günde 2 kez ve 90'ar sn) germe egzersizleri yaptırılarak testler tekrar edildi. Bütün testler ve uygulamalar aynı fizyoterapist tarafından yapıldı. Sonuçlar uygun istatistiksel yöntemlere göre değerlendirildi. Akut olarak, PNF grubunda, PRT ve TBDT sonuçları ve statik germe grubunda TBDT istatiksel açıdan olumlu yönde anlamlıydı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Stretching exercises and proprioception reduce injury risk of athletes, especially in long time training programs. Muscle spindle and Golgi Tendon Organ (GTO) are primer proprioceptor in the muscles. So, stretching exercises affect muscle spindles and GTO. The stretching exercises that applied before trainings somehow effect the proprioception. But this effect could not be determined. Our purpose was to investigate whether acute and chronic effects of different stretching techniques on proprioception. Thirty-two subjects (age: 22.06±1. 21, max-min: 19- 25 years, length: 177.06±6, 32 cm and weight: 73.65±7. 88 kg) participated in the study. All of them were male. There, four different stretching groups composed. This groups are PNF stretching groups (n=8), static stretching group (n=8), dynamic stretching groups (n=8) and control groups (n=8). Initial, all of participate was evaluated proprioception of dominant lower extremity {passive extremity reposition test (PRT), active extremity reposition test (ART) and eyes closed single leg stance on the foam (SLS)}. Afterwards, stretching exercises was applied participate by same physiotherapist. Again same measurement was applied. Participates did stretching exercises for 4 week/5 day/ 2 times and 90 second. At-length, third measurement was applied participates by same physiotherapist. Results were evaluated according to proper statistical methods. Acutely in PNF group, PRT and TBDT results and TBDT in statistical stretching group were meaningful in positive direction (P0.05).