Kadrolu ve taşeron çalışanların iş tatminlerini belirlemeye yönelik bir araştırma
A research aimed at determining the job satisfaction of permanent and subcontractor employee
- Tez No: 545728
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırmanın amacı, dış kaynak kullanımı kapsamında tedarikçi firmada görevli (taşeron) personelin iş tatmin düzeyleri ile kurumun kendi (kadrolu) personelinin iş tatmin düzeyleri arasındaki farklılığın belirlenmesidir. Ayrıca belirlenen tatmin düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni durum, çalışma yılı ve eğitim durumu gibi demografik değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediği de incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Yalova ilindeki bir kamu hastanesinde çalışan 1030 personel oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak 502 personele Minnesota İş Tatmin Ölçeğinin (Minnesota Satisfaction Quastionnaire-MSQ) beşli likert tipi ölçek şeklinde hazırlanan kısa formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kadrolu ve taşeron personelin iş tatmini düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadığı tespit edilmiştir. Kadrolu çalışanların iş tatmini ortalamasının yaş, medeni durum, eğitim durumu, unvan ve çalışma yılına göre farklılık göstermediği görülmüş olup sadece cinsiyet değişkenine göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca taşeron çalışanların iş tatmini ortalamasının hiçbir demografik değişkene göre farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the differences between job satisfaction levels of the subcontractor (outsourced) personnel and job satisfaction levels of the company's own (permanent) personnel within the scope of outsourcing. In addition, whether the satisfaction levels determined differed according to demographic variables such as age, gender, marital status, working year and educational status. The population of the study consists of 1030 personnel working in a public hospital in Yalova province. 502 personnel were employed in Minnesota Satisfaction Quastionnaire-MSQ as a five-point Likert-type scale. According to the results of the study, it was found that there was no significant difference between the level of job satisfaction of both permanent and subcontractor personnel. It was found that the average job satisfaction of permanent staff did not differ according to age, marital status, educational status, title and year of study and it was determined that there was a difference according to gender. In addition, it was determined that the average of job satisfaction of subcontractor employees did not differ according to any demographic variable.