Geçici koruma altındaki 3-5 yaş grubu Suriyeli çocuklara clıl yöntemine dayalı verilen Türkçe eğitiminin alıcı dil gelişimlerine etkisi
The impact of clil based Turkish learning program under temporary protection 3-5 age group Syrian children receptive language development
- Tez No: 545747
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP FULYA TEMEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırma, CLIL (Content and Language Integrated Learning) yöntemine dayalı olarak verilen dil eğitimi programının okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden geçici koruma altındaki Suriyeli çocukların dil gelişimleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın katılımcıları 2016-2017 eğitim öğretim yılında Konya ilinde bir ilköğretim okuluna bağlı iki farklı anasınıfına devam eden geçici koruma altındaki Suriyeli çocuklardan oluşmaktadır. Araştırmanın katılımcı grubunu çalışma grubunda 18, kontrol grubunda 18 olmak üzere üç-beş yaş grubu geçici koruma altındaki Suriyeli 36 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak ön-test, son-test, kalıcılık testi, kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada, çocuklar ve aileleri hakkında bilgi edinmek amacı ile araştırmacı tarafından geliştirilen“Çocuk ve Aile Bilgi Formu”, çocukların zekâ düzeylerini ölçmek amacı ile“Goodenough-Harris Bir Adam Çiz”ve CLIL yöntemine dayalı dil gelişim programının etkililiğini belirlemek amacıyla“TİFALDİ Alıcı Dil Kelime Alt Testi”kullanılmıştır. Daha önceden anadili Türkçe olan çocukların alıcı dil gelişimleri ölçmek amacı ile tasarlanan TİFALDİ Alıcı Dil Kelime Alt Testinin Suriyeli çocuklar için de kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacı ile iki-sekiz yaş aralığında 97 Suriyeli çocukla çalışılmış ve yapılan güvenirlik anazi sonucunda ölçeğin Suriyeli çocukların alıcı dil gelişimlerini ölçmek için kulanılabilir olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya başlamadan önce çocukların alıcı dil gelişim düzeylerinin belirlenmesi amacı ile ön testler uygulanmıştır. Uygulan ön testler sonucunda çalışma ve kontrol grubundaki çocukların alıcı dil gelişimleri arasında anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Çalışma grubuna 31 hafta boyunca CLIL yöntemine dayalı olarak hazırlanan dil eğitim programı uygulanmıştır. Hazırlanan program, çalışma grubuna haftada iki gün, 62 oturum şeklinde uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise normal uygulanan eğitim programının dışına çıkılmamıştır. Çalışma grubunda 31 hafta süren uygulamanın ardından çocuklara verilen eğitimin etkisini ölçmek amacı her iki gruba da son test uygulaması yapılmıştır. Son testlerin uygulanmasından üç hafta sonra çalışma grubundaki çocuklara kalıcılık testi uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the impact of CLIL (Content and Language Integrated Learning) based language learning program on language development of Syrian children under temporary protection attending pre-school. Participants of the study were Syrian children under temporary protection attending two different nursery classes of an elementary school in Konya during 2016-2017 school years. In the study, 36 Syrian children under temporary protection three to five years of age, 18 of which in the study group, and 18 in the control group participated. Pre-test, post-test, retention test and control group experimental design are administered in line with the purpose of the study.“Child and Parent Information Form”developed by the researcher herself to have information about children and their parents as well as“Goodenough-Harris Draw a Person”to assess children's level of intelligence and“Receptive Vocabulary Sub Scale TIFALDI (RT)”to assess the effectiveness of CLIL based language development program were used in the study. An earlier study worked on 97 Syrian children in the age group of 2-8 in order to identify whether Receptive Vocabulary Sub Scale TIFALDI (RT) designed to measure receptive language development of children whose mother tongue is Turkish was applicable also to Syrian children. Statistical analysis of data showed that the scale is also applicable to assess receptive language development of Syrian children. Pre-tests were conducted prior to the study to identify children's receptive language development levels. It was seen that there was no significant difference in receptive language development between children in the study and control group as a result of the pre-test. Language learning program designed based on CLIL was used in the study group for 31 weeks. The designed program was applied for two days a week in 62 sessions. As for the control group, the usual learning program was used without any diversions from the program. Post tests were conducted at the end of 31 weeks to assess the impact of the designed program on the children in both groups. 3 weeks later, retention test was conducted for children in the study group.