Geçici koruma altındaki 4-5 yaş grubu suriyeli çocukların sosyal becerileri ile problem davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between social skills and problem behaviors of syrian children of 4-5 age group under temporary protection
  1. Tez No: 587762
  2. Yazar: SIRMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP KURTULMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu araştırma Suriyeli çocukların sosyal becerilerinin ve problem davranışlarının bazı değişkenlere göre incelenmesi, sosyal becerileri ve problem davranışları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Karma desen ile yürütülen araştırmada Şanlıurfa ili Haliliye ve Eyyübiye ilçelerinde okul öncesi eğitimi almakta olan 300 Suriyeli çocuk ve öğretmenleri ile çalışılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda çocukla ilgili değişkenler olarak cinsiyet, yaş, kardeş sayısı, Türkçe bilme durumu ve Türkiye'de yaşama süresi ele alınmıştır. Aile ile ilgili değişkenler de anne ve babanın sağ olma durumu ve Türkçe bilme durumu olarak belirlenmiştir. Nicel araştırma verileri“Demografik Bilgi Formu”,“Okul Öncesi Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (OSBED)”ve“Problem Davranış Ölçeği (PDÖ)”kullanılarak elde edilmiştir. Nitel araştırma verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu doğrultusunda yapılan görüşmeler ile toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizi istatistik paket programı aracılığıyla yapılırken nitel verilerin analizi içerik analizi tekniği ile yapılmıştır. Araştırmanın nicel boyutundan elde edilen sonuçlara göre çocukların sosyal beceri alt boyut puanlarının cinsiyetine, yaşına, Türkiye'de bulunma süresine, Türkçe bilme durumuna ve ailesinde Türkçe bilen birey olması durumuna göre farklılık gösterirken, kardeş sayısına ve ebeveynlerin sağ olma durumuna göre farklılık göstermediği, problem davranış alt boyut puanlarının çocuğun cinsiyetine, yaşına, Türkçe bilme durumuna ve ailesinde Türkçe bilen birey olması durumuna göre farklılık gösterirken kardeş sayısına, Türkiye'de bulunma süresine ve ebeveynlerin sağ olma durumuna göre farklılık göstermediği saptanmıştır. Ayrıca çocukların sosyal becerileri ile problem davranışları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Nitel bulgulara göre ise öğretmenler Suriyeli çocuklar hakkında olumlu görüş belirtmekle birlikte, şiddet gibi bir takım problem davranışlar gösterdiklerini, sosyal beceri düzeylerinin orta ve yüksek düzeyde olduğunu, problem davranış ve sosyal becerileri üzerinde iletişimin önemli bir faktör olduğunu belirttikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for the purpose of analysing the social skills and problem behaviors of Syrian children based on a number of variables and determining the relation between their social skills and problem behaviors. In this research, which was conducted with the mixed methods approach, 300 Syrian children who were receiving pre-school education in the districts of Haliliye and Eyyubiye located in the Sanliurfa province and their teachers were examined. In the quantitative section of the research gender, age, number of siblings, Turkish proficiency and the amount of time spent in Turkey were considered variables relating to the child. Whether or not the parents were alive and whether they were able to speak Turkish were considered variables relating to the family. The quantitative research data were collected via the“Demographic Information Form”,“Pre-School Social Skill Assessment Scale (OSBED)”, and“Problem Behavior Scale (PDO)”. The qualitative research data were collected through the interviews performed in line with the semi-structured interview form developed by the researcher. While the analysis of the quantitative data collected was performed by the statistical package program, the analysis of the qualitative data was conducted using the content analysis technique. Based on the results obtained from the quantitative section of the research, it was discovered that the social skill sub-dimension scores of children varied according to gender, age, the amount of time spent in Turkey, Turkish proficiency and whether or not the child had a Turkish-speaking individual in the family, whereas it was unaffected by the number of siblings and whether or not the parents were alive. On the other hand, it was also discovered that the problem behavior sub-dimension scores varied based on gender, age, Turkish proficiency and whether or not the child had a Turkish-speaking individual in the family, while the number of siblings, amount of time spent in Turkey and whether or not the parents were alive did not affect this score. In addition to this, a negative significant relation was determined between the social skills and problem behaviors of children. According to the qualitative findings, it was observed that although teachers have provided positive opinions regarding Syrian children, they have also reported that the children demonstrate a number of problem behaviors such as violence and have medium and high level social skills, and have remarked that communication is an important factor that plays a role on their problem behavior and social skills.