Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencilerinin kendilerini gerçekleştirme düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 54575
  2. Yazar: YAKUP YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Günümüzde Beden Eğitimi ve Spor etkinlikleri sağlıklı bir nesil yetiştirilmesi için oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu etkinliklerin amacına ulaşmasında Beden Eğitimi ve Spor eğitimciliği formasyonunu kazanmış bireylerin önemli bir rolü vardır. Çünkü gençlerin hareket ihtiyaçlarının karşılanması ve 'onları faydalı olabilecekleri uygun alanlara yönelten Beden Eğitimi ve Spor öğretmenleridir. Bu gibi sorumlulukları taşıyabilecek bireylerin ise Kendilerini Geliştirme Düzeylerinin de yeterli; olması gerekir. Bu nedenle yaptığımız bu çalışma KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin Kendilerini Gerçekleştirme Düzeylerinin belirlenmesi amacı; ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere göre KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor öğretmenliği Bölümü öğrencilerinin: Sınıf açısın dan, cinsiyet açısından, aktif-pasif spor yapanlar açısından, köyden-kentten gelenler açısından ve başarı durumları açısından kendi aralarında karşılaştırıldığında Kendini Gerçekleştirme Düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Köyden kentten gelen öğrencilerin aldıkları Kişisel Yönelim Envanteri (POI) TC+I puanları arasında manidar bir farklılığın olmayışı aşağıdaki hususlara bağlanabilir. 1-Aynı sınav sistemine tabi tutularak seçilmesi 2-Köyle Kentin iç içe denecek kadar yakın olması 3-Daha önceden sporun içinden geliyor olmaları 4-Yetenek ve becerilerinin aynı düzeyde olmasına bağlanabilir. Beden Eğitimi ve Spor Bölümü öğrencilerinin başarı düzeylerine göre aldıkları Kişisel Yönelim Envanteri (POI) TC+I puanlarının karşılaştırılmasında manidar bir farklılığın olmayışı aşağıdaki hususlara bağlanabilir. 1-Aynı programın uygulanması 2-Değerlendirme sisteminin aynı olması 3-Beceri ve yeteneklerin yanında eğitimcilik ve öğreticilik vasıflarının değerlendirilmesi. Ayrıca geliştirilen yüzdelik Norm aracılığı ile Kişisel Yönelim Envanteri (POI) TC+I puanlarına göre bu bölüme devam eden öğrencilerin tümünün % 33.6'sı zayıf, % 31.5'i orta, % 31.9'u ise iyi olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In our day physical education and sports take a very important place for training healthy generation. To achieve purpose of this ef f ecttiveness individual, who has physical education and sports formation, has very important role. Because youngsters are provided necessity of activities and guided to right direction by physical educator and sports teachers. With regard to responsibe individuals improvement levels should be adequate for such like this responsibility. For this reason this study has dönt dermine achivment level of Physical Educaton and Sport Division students in Fatih Eğitim Faculty in KTÜ. The result showed that classroom and gender differencies, active and passive sports participants' differences, village students and city students' differences and level of their success, and their progress level differences were not found significant at the level of 0.05 significance. The reason of nonsignificant personal orientation inventory (POD TC+I marks "- differencies of students, who come cross from village to city, c^ri be explained las follows; j : 1-They were elected with the same testing system, 2-Villages and Cities were very close, 3-They have previous sports experiences, 4-Their ability and capabilty's level were same. The reason of non-significant personal orientation inventory (POD TC+I marks differences of student achivement level can be explained in this matter; 1-Same program were practised to them, 2-Asessment system was identical, 3-At the side o their ability and capabilty's level, educational and teaching qualification were assesed. Percentage of norm results, developed and derived from POI, TC+I marks, showed that students have 33.6 % poor mark, 31.5 have average mark and 31.9 % have good mark.