Spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ile siber mağduriyet ve zorbalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between social media use and cyber victims and bullying levels of sports sciences faculty students
  1. Tez No: 786166
  2. Yazar: SİTRENUR DUGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH EVLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, spor bilimleri fakültesi öğrencilerinin sosyal medya kullanımı ile siber mağduriyet ve siber zorbalık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 2022- 2023 eğitim öğretim yılında Hitit Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören 306 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca“Sosyal Medya Kullanım”ölçeği ve“Siber Mağduriyet ve Siber Zorbalık”ölçeği kullanılmıştır (Deniz ve Tutgun Ünal, 2019; Çetin, Yaman ve Peker, 2011). Katılımcılardan elde edilen veriler SPSS 25 paket programına aktarılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılım gösterip göstermediği Kolmogorov Smirnov testi ile değerlendirilmiştir. Normallik testi sonucunda verilerin normal dağıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada katılımcıları sosyal medya kullanım düzeyleri ile eğitim gördükleri bölüm, sınıf, yaş, cinsiyet, kullandıkları cihaz ve tanımadıkları kişilerle takipleşme değişkenlerinde anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte sosyal medya kullanım düzeyleri ile sosyal medyada geçirdikleri süre ve paylaşım sıklıkları değişkenlerinde anlamlı fark olduğu tespit edilmiştir. Siber mağduriyet ve siber zorbalık durumları ile sınıf değişkenleri incelendiğinde siber mağduriyet ve siber zorbalık ile sınıf düzeyi arasında siber dilsel mağduriyet (SDM (Bana Yapıldı)) ve siber sahtecilik (SSM (Bana Yapıldı)) alt boyutlarında anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kimliği gizleme (KGM (Bana Yapıldı)), siber dilsel zorbalık (SDZ (Ben Yaptım)), kimliği gizleme (KGZ (Ben Yaptım)) ve siber sahtecilik (SSZ (Ben Yaptım)) alt boyutlarında ise anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. v Katılımcıların siber mağduriyet ve siber zorbalık durumları ile yaş, cinsiyet, kullanılan cihaz, sosyal medya kullanım süreleri, tanımadıkları kişiler ile takipleşme değişkenleri incelendiğinde anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların paylaşım sıklıkları değişkeninde siber mağduriyet ve siber zorbalık durumları arasında KGM alt boyutunda anlamlı fark tespit edilmiştir. Katılımcıların sosyal medya kullanım ortalama puanları ile siber mağduriyet ve siber zorbalık puan ortalamaları arasındaki anlamlı fark olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between university students' use of social media and the levels of cyber victimization and cyberbullying. The study was carried out using the general screening model. The study was carried out with 306 students studying at Hitit University Faculty of Sports Sciences, Physical Education and Sports, Sports Management, Coaching Education and Recreation departments in the 2022-2023 academic year. The“Personal Information Form”created by the researcher was used to collect the data. In addition, the“Social Media Usage”scale and the“Cyber Victimization and Cyber Bullying”scale were used. The data obtained from the participants were transferred to the SPSS 25 package program. Whether the data obtained in the study showed normal distribution or not was evaluated with the Kolmogorov Smirnov test. As a result of the normality test, it was concluded that the data were normally distributed. In the study, it was determined that there was no significant difference between the participants' social media usage levels and the variables of the department, class, age, gender, device they used and following with people they did not know. However, it has been determined that there is a significant difference in the variables of social media usage levels, the time they spend on social media and the frequency of sharing. When cyber victimization and cyberbullying situations and class variables are examined, it has been determined that there is a significant difference between cyber victimization and cyberbullying and class level in SDM (F-Y) and SSM (F-Y) sub-dimensions. It was determined that there was no significant difference in the sub-dimensions of BGM (B-Y), SDZ (B-Y), KGZ (B-Y), and SSZ (B-H). When the participants' cyber victimization and cyberbullying variables, vii age, gender, device used, duration of social media usage, and following with strangers were examined, it was determined that there was no significant difference. In the variable of sharing frequency of the participants, a significant difference was found between cyber victimization and cyberbullying in the KGM sub-dimension. It has been determined that there is no significant difference between the average scores of the participants' social media use and the mean scores of cyber victimization and cyberbullying.