Vakıflar ve Türk toplumundaki sosyo-ekonomik etkileri
  1. Tez No: 54576
  2. Yazar: FİKRİ BAKIRCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Vakıf sözlükte; tutmak, men etmek, hapsetmektir. Vakıf; maddi kaynağın belirli bir amaca sürekli tahsis edildiği bir hür irade kuruluşudur. Vakıf; insanların ihtiyaç sahiplerine uzanan elidir. Vakıflar; yardımlaşma ve dayanışma, sosyal güvenliği sağlama, yabancılaşmayı önleme, sosyal sorumluluğu geliştirme, gelir ve servet dağılımını yeniden düzenleme özellikleriyle kendine has özel bir yatırım işletmesidir. Vakıflar; özel mülkiyeti ihtiyaç sahiplerine aktaran bir amaç işletmesi olarak kooperatif ve derneklerden ayrılır. Vakıflar insanlık tarihiyle başlayan birikimiyle her geçen zaman içinde hizmetlerini çeşitlendirmiş bir işletmedir. Vakıflar, herkesin kolayca kurabileceği kukuki yapısıyla ortaya çıkarılan bir yardımlaşma ve dayanışma organizasyonudur. Vakıflar Türk toplumunun dünya milletlerine örnek olduğu nadir organizasyonlarından biridir. Bu kurumla et ve tırnak misali kaynaşan Türk milleti, kuruculuk ve yöneticilik özelliklerini en yaygın ve anlamlı olarak dünya insanlığına göstermiştir. -^ Vakıflar; biriktirme, israf etme ve lüks tüketime aktarma gibi doğal eğilimleri en güzel şekilde düzenleyerek toplumda katalizör görevini üstlenmiş bir sosyo-ekonomik işletmedir. Vakıf, varlıklı kişinin mülkiyetini işçinin emeğini, sanatkarın ürününü şahsi mülkiyetinden kurtararak toplumsallaştırarak yeni bir mülkiyet türünü doğurmuş bir sosyo-ekonomik organizasyondur. Vakıflar, Türk Milletini sosyo-ekonomik alanda etkilemiş, değiştirmiş ve yönlendirmiş bir organizasyondur. Vakıflar; tüketimi, üretimi ve yatırımları toplum yararına organize ederek gelir ve servetin olumsuzluklarını ortadan kaldırmış bir ekonomik işletmedir. Ayrıca zamanda vakıflar; dil, din, soy, kültür, coğrafya, tarih ve kader birliğini sağlayan, ilişkilerimizi düzenleyen fakirlerin, ve ihtiyaç sahiplerinin geleceğini güvence al tına alan, çevrenin ve insanların fiziki, sosyal, ekonomik ve psikolojik değişimini yönlendiren bir sosyal kurumdur. Bu nedenle vakıflara sahip çıkmak hem milli hem de dini bir görevdir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY The foundation are kept, forbiden and imprisoned. The foundation is afree organization of administration that assing of mat rial thing as continuous a definite aim. The foundation is give a hand of humans great need. The foundation are create to be in solidarity and help one another, de velopment social, security and responsibly, prevent foreigness, onganizati- on income distribution, etc. The foundation is transfered the owership that it's in need of people. The foundation is more different than cooperative and association. For example: The foundation has not profit motive and price. Because the foun dation is help eachother people. The foundation's history is ancient. To found a foundation of company and legal of foundation is easy. Example; everybady are organizes a foundation. The Foundation of General Direction is legal of administration. This admi nistration is director and control compact of foundation. This admi nistration are control addet and exception of foundations. The foundations are effect Turks of Nationality as social of economic. The fountations are organization the consumption and production and invest- men which helpful are people. The foundations are reorganization income distrbution and riches of economical business. The foundations are prevent unemployment. The oundations are optained national izm that language, religion, natio nal, cultural, history and geograph of agrement. The foundations are social and economical business. That serve for nothing. Because the foundation is serve education, healt, devolopment and etc. Thu foundations are build mosques, schools, foundation, inns, bridges, restaurant soups, hospitals, roads and bathes. We are keep these histori cal and cultural monument. This responsibl also religion and nationality duty Cultural heritage and national history carry us new yearsand young people « IV