Exploring the effects of digital storytelling on young learners' motivation, vocabulary learning and retention in foreign language teaching
Yabancı dil öğretiminde dijital öykü anlatımının çocuk öğrencilerin motivasyonları, kelime öğrenimi ve kelimeleri akılda tutma üzerine etkileri
  1. Tez No: 545761
  2. Yazar: NAİLE CANLI BEKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE İNÖZÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 11
Özet
Kelime bilgisi, dil öğrenimi sürecinde en önemli ve en zorlayıcı özelliktir. Yetersiz kelime bilgisi, öğrencilerin iletişim kurmalarını ve kendilerini etkili bir şekilde ifade etmelerini engellediğinden dolayı motivasyon eksikliği ve yabancı dile yönelik ilgi kaybına neden olmaktadır. Çağın gerekliliği olan teknoloji ile eşdeğer hareket dijital yerlilerin ilgi ve motivasyonlarını dikkate alarak kelime öğrenme ve öğretme süreci boyunca hem verimli hem de etkili yeni yöntemler bulma ihtiyacını doğurmuştur. Bu tezin amacı, dijital öykü anlatımına maruz kaldığında çocuk öğrencilerinin kelime öğrenme sürecine yönelik duydukları motivasyonu, ilgi, keyif ve zevki incelemek ve bu yöntemin, kelime öğrenme ve öğrenilen kelimeleri akılda tutma becerilerini geliştirip geliştirmediğini araştırmaktır. Bu çalışma Özel Kadirli Çukurova İlkokulu'nda üçüncü sınıfa devam eden 28 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada karma yöntem araştırması yapılmış, hem nicel hem de nitel veri kaynakları kullanılmıştır. Nitel veriler, araştırmacının gözlemleri bağlamında araştırma kapsamında elde edilirken nicel verilerin toplanması için İçsel Motivasyon Envanteri (IMI) ve Kelime Bilgi Skalası (VKS) kullanılmıştır. VKS testleri, katılımcıların kelime öğrenme ve akılda tutma yetileri konusunda algıları ve esas başarılarından oluşan iki tür veri elde etmemizi sağlamıştır. VKS testleri ile toplanan nicel veriler, ANOVA kullanılarak analiz edilip elde edilen ortalamalar LSD testleri kullanılarak ayrılmıştır. Katılımcıların algılarına ilişkin sonuçlar, uygulanan VKS testleri arasında önemli bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Katılımcılar, hedef kelime bilgisine aşinalık kazandıkça, hedef kelime bilgisine yönelik algıları gerçek kelime bilgisinden daha yüksek çıkmıştır. Ancak, VKS testlerinin esas puanlarının LSD testleri kullanılarak karşılaştırılmasına ilişkin sonuçlar testler arasında önemli farklılık göstermiştir ki bu da öğrenmenin olumlu yönde etkilendiği anlamına gelmiştir. IMI testlerinin sonuçları, öğrenme süreci boyunca duyusal bir faktör olduğunu ve öğrencilerin öğrenirken zevk ve ilgi duymalarının önemini gösteren VKS test sonuçlarıyla paraleldir. Nicel ve nitel verilerle toplanan bulgulardan yola çıkılarak, dijital öykü anlatımının, kelime dağarcığının öğretilmesinde ve öğrencilerin kelimeleri akılda tutma yetilerini geliştirmeye yardımcı olmada güçlü ve etkili bir yöntem olarak kullanılabileceği bulunmuştur. Buna ilaveten, dijital öykülerin dil öğretimi ve öğrenme sürecinde bütünleştirilmesi, çocuk öğrencilerin dijital öykülerden ve sonrasında gerçekleştirilen etkinliklerle motive olduklarında daha etkili öğrenebildiklerini göstermektedir. Çocuk öğrencilerin başarıları motivasyonları ile paraleldir ve bu başarı VKS puanlarına etkili bir şekilde yansımıştır.
Özet (Çeviri)
Vocabulary knowledge is the most important and most challenging aspect in the process of language learning. Insufficient knowledge of vocabulary causes lack of motivation and loss of interest towards the foreign language as it prevents students from communicating and expressing themselves effectively. Equivalent movement with technology as the necessity of the era has caused the need to find new methods which are both efficient and effective throughout the vocabulary learning and teaching process regarding the interest and motivation of digital natives. The aim of this thesis is to investigate the motivation, interest, enjoyment and pleasure of young learners towards vocabulary learning when exposed to digital storytelling and whether this method improved their vocabulary learning and retention skills. The study was conducted with 28 students who attend the third grade at Private Kadirli Cukurova Primary School. In this research study, mixed method research was conducted and both quantitative and qualitative data sources were used. Intrinsic Motivation Inventory (IMI) and Vocabulary Knowledge Scale (VKS) were used to collect the quantitative data while qualitative data was obtained through the researchers' observations within the context throughout the study. VKS tests allowed us to obtain two types of data which were the participants perceptions and actual success regarding their vocabulary learning and retention. The quantitative data collected through VKS tests were analyzed using ANOVA and means were separated using LSD tests. The results regarding the perceptions of the participants revealed that there were no significant differences among the applied VKS tests. As the participants gained familiarity to the target vocabulary items, their perception of knowledge towards the target vocabulary resulted to be higher than their actual knowledge of the vocabulary item. However, the results regarding the comparison of the actual scores of the VKS tests by LSD tests showed significant difference among tests, meaning that learning was affected positively. The results of the IMI tests were parallel with the results of VKS tests which show that motivation is an affective factor throughout the learning process and it is important that learners feel pleasure and interest while learning. Drawing on the findings collected through both quantitative and qualitative data, it was found that digital storytelling could be used as a powerful and effective method in teaching vocabulary and helping learners' improve their vocabulary retention skills. In addition, the integration of digital stories throughout the language teaching and learning process show that young learners are able to learn more effectively when they are motivated, interested and enjoy the digital stories and the activities following. The young learners' success is parallel to their motivation and this reflected onto their VKS scores effectively.