Sağlık sektöründe dijital hikaye anlatımının kişisel marka tercihine etkisi
The impact of digital storytelling on personal brand preference in the healthcare sector
- Tez No: 981472
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU NİHAL İÇAĞASIOĞLU ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Hızla değişen ve giderek dijitalleşen sağlık sektöründe, dijital hikaye anlatımı, sağlık profesyonellerinin rekabet ortamında kendilerini farklılaştırmaları için kritik bir öğe haline gelmiştir. Sağlık profesyonelleri, kişisel marka tercihini şekillendirmek ve etkilemek için yeni araçlar ve yaklaşımlar kullanmaktadır. Bu makale, sağlık sektöründe dijital hikaye anlatımının kişisel marka tercihi üzerindeki etkisini incelemekte ve dijital hikaye anlatımının hasta güveni, sadakati ve genel algıyı nasıl etkilediğini araştırmaktadır. Çalışmanın temel amacı, dijital hikayelerin sağlık sektörü paydaşları üzerindeki etkisini belirlemek ve bu etkilerin farklı demografik gruplar arasında nasıl değiştiğini ortaya koymaktır. Çalışmada, nicel araştırma desenine uygun olarak oluşturulan anket formu, İstanbul'da faaliyet gösteren bir özel diş kliniğinde 300 katılımcıya yüz yüze uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, dijital mecralarda paylaşılan hasta deneyimlerinin ve duygusal hikayelerin sağlık hizmeti sağlayıcılarına duyulan güveni artırdığını, ancak kişisel marka tercihini doğrudan etkilemediğini göstermektedir. Hasta sadakati, kişisel marka tercihi üzerinde daha belirleyici bir rol oynamaktadır. Ayrıca, dijital görünürlük ile hasta sadakati arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Dijital hikaye anlatımı, hastaların duygusal tepkilerini harekete geçirerek hizmet sağlayıcılar ile aralarındaki bağı güçlendirmektedir. Araştırmanın sonuçları, sağlık profesyonelleri için dijital hikaye stratejilerinin önemini vurgulamakta ve sağlık pazarlaması alanında yeni açılımlar sunmaktadır. Bu çalışma, sağlık sektöründe kişisel markalaşma süreçlerine yönelik dijital hikaye anlatımının stratejik bir araç olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the rapidly evolving and increasingly digitalized healthcare sector, digital storytelling has emerged as a critical mechanism for healthcare professionals seeking to differentiate themselves within a highly competitive environment. By leveraging innovative tools and approaches, healthcare professionals aim to shape and influence personal brand preferences among their target audiences. This study investigates the influence of digital storytelling on personal brand preference within the healthcare industry, with particular emphasis on its impact on patient trust, loyalty, and overall perception. The primary objective of the research is to determine the extent to which digital narratives affect healthcare stakeholders and to explore how these effects vary across distinct demographic segments. Employing a quantitative research design, a structured survey was administered face-to-face to a sample of 300 participants at a private dental clinic operating in Istanbul.The findings indicate that patient experiences and emotionally resonant narratives shared through digital channels significantly enhance trust in healthcare providers; however, they do not exert a direct influence on personal brand preference. Instead, patient loyalty emerges as a more decisive factor in shaping brand choice. Furthermore, the study reveals a statistically significant relationship between digital visibility and patient loyalty. Digital storytelling fosters stronger emotional connections between patients and service providers, thereby reinforcing relational bonds. These results underscore the strategic importance of digital storytelling in healthcare marketing and provide fresh insights into the development of effective branding strategies. The study concludes that digital storytelling can serve as a powerful strategic tool in the personal branding processes of healthcare professionals, with the potential to enhance engagement, credibility, and long-term loyalty within the sector.