Oyun geliştirmede yapay zekâ destekli etkileşimli hikâye anlatımın rolü ve bir uygulama çalışması
The role of AI-supported interactive storytelling in game development and an applied study
  1. Tez No: 877969
  2. Yazar: EMRE MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, yapay zeka destekli etkileşimli hikaye anlatımının oyun geliştirme sürecine entegrasyonunu ve bu entegrasyonun hikaye anlatımı, oyun tasarımı ile kullanıcı deneyimi üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Tezde, etkileşimli hikaye anlatımı, yapay zeka ve oyun geliştirme konuları detaylı olarak ele alınmış ve bu alanların birbirleriyle olan ilişkileri incelenmiştir. Etkileşimli hikaye anlatımının tarihi ve gelişimi, yapay zekanın temelleri ve türleri, oyun geliştirme süreçleri ve teknolojileri gibi konular incelenerek klasik anlatıdan dijital anlatılara geçiş ve dijital medyanın özellikleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Araştırmanın amacı, yapay zeka tekniklerinin etkileşimli hikaye anlatımına entegrasyonunu ve bu entegrasyonun kullanıcı deneyimine olan etkilerini göstermektir. Unreal Engine ve InWorld kullanılarak yapılan uygulamalı geliştirme çalışmaları, yapay zeka destekli hikaye anlatım sistemlerinin nasıl entegre edildiğini ve bu entegrasyon sonucunda nelerin elde edildiğini göstermektedir. Tez, yapay zeka destekli hikaye anlatımının oyunların daha dinamik ve kişiselleştirilmiş hale gelmesini sağlayarak oyunculara benzersiz ve özelleştirilmiş deneyimler sunma potansiyeline sahip olduğunu vurgulamaktadır. Bu entegrasyonun oyun tasarımı süreçlerine nasıl yeni bir boyut kattığı ve kullanıcı deneyimini nasıl zenginleştirdiği de ortaya konulmaktadır. Ayrıca, etkileşimli hikaye anlatımının oyuncu kararları üzerindeki etkileri ve bu kararların hikaye akışını nasıl şekillendirdiği de incelenmiştir. Çalışma, yapay zeka ve etkileşimli hikaye anlatımı arasındaki ilişkiyi araştırarak gelecekteki araştırmalar için bilimsel bir temel sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the integration of AI-supported interactive storytelling into the game development process and its effects on storytelling, game design, and user experience. The thesis examines interactive storytelling, artificial intelligence, and game development in detail, exploring the relationships between these fields. Topics such as the history and development of interactive storytelling, the fundamentals and types of artificial intelligence, and game development processes and technologies are analyzed. The transition from classical to digital narratives and the characteristics of digital media are also explained in detail. The purpose of the research is to demonstrate the integration of AI techniques into interactive storytelling and its impact on user experience. Practical development studies conducted using Unreal Engine and InWorld show how AI-supported storytelling systems are integrated and what results are obtained from this integration. The thesis emphasizes that AI-supported storytelling has the potential to make games more dynamic and personalized, offering unique and customized experiences to players. It also highlights how this integration adds a new dimension to game design processes and enriches the user experience. Additionally, the effects of interactive storytelling on player decisions and how these decisions shape the narrative flow are examined. The study aims to provide a scientific basis for future research by exploring the relationship between artificial intelligence and interactive storytelling.