28 şubat süreci ile Türkiye siyasetinde muhafazakarlığın dönüşümü ve Ak Parti
Transformation of conservatism in turkish politics and Ak Party with 28 february process
- Tez No: 545765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
“Adil düzen”söylemi ile Türk Siyasi yaşamında yer alan Erbakan'ın önderliğini üstlendiği bu oluşum, süreç içinde gerçekleştirilen darbeler nedeniyle sekteye uğramakla beraber, dinamik bir güç olarak varlığını sürdürmüştür. Belirli normlar etrafında toplanan ve 28 Şubat sürecine gelene kadar ideallerinden pek taviz vermeyen bu topluluk değişime mesafeli kalmıştır. 28 Şubat süreci ile birlikte içlerinden bir kesim, var olan politikaları sorgulamaya başlamıştır. Genelde iki ana söylem etrafında ayrışan bu akımın temsil ettiği siyasi yapı, sürecin devamında ayrılmıştır. Var olan politikaların geçerliliğine inanan ve bu politikaların kuvvetle savunulması iddiasında olan grup ''Gelenekçiler'' olarak adlandırıldılar. Yeni bir söylemin yüzü olarak ortaya çıkan Erdoğan ve arkadaşları ''Yenilikçi'' olarak isimlendirilmişlerdir. Siyasi yelpazede Ak Parti adıyla kurumsallaşan bu grup, toplumda“muhafazakâr demokratlar”olarak iddiasını ortaya koymuşlardır. Bu tez çalışmasının temel amacı“28 Şubat süreci”ile zihniyet değişimi yaşayan ya da yaşamak zorunda kalan“Muhafazakâr”kesimi irdelemektir. Bununla birlikte Cumhuriyet'in kurulmasından itibaren sürekli devletin yakın takibinde olan bu kesimin iktidarı irdelenecektir. Muhafazakârların, bu zihniyet devrimini gerçekleştirirken ortaya koydukları politikaları iktidarları süresince de irdelemek bu tezin amaçları arasındadır. Tezin ilk bölümünde Türk siyasi hayatında Muhafazakârlık kavramı ile beraber Erbakan'ın siyasi hayatı ve kurduğu siyasi partiler incelenmiştir. İkinci bölümde ise 28 Şubat süreci öncesi ve sonrası ile ortaya konulmuştur. Devam eden bölümde Ak Parti'nin kuruluş aşamaları ile birlikte iktidar dönemleri analiz edilmiştir. Tezin son bölümünde Ak Parti iktidarının ülkenin temel problemleri ile yüzleşmesi ve Ak Parti'ye yönelen toplumsal düzeydeki kitlesel olaylar incelenmiştir. Cumhurbaşkanlığı seçimi ve ile ilgili veriler de bu bölümden sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the leadership of Erbakan, this formation which taking a role in Turkish political life with Fair Order thesis sustained its power in a dynamic way, despite a number of military coups during the process. These groups, who came out special norms and hardly compromise their values, were in detachment position until 28 February. With the process of 28 February, some of these people started to dispute the existing policies. This political formation divided two basic forms after 28 February process. The group, which was determined to support the existing policies, was named“Gelenekçiler”. Erdoğan and his followers who expressed themselves new face of party were called“Yenilikçi”. This new group which institutionalized with the name of“Ak Parti”in political spectrum revealed their claim“conservative democrats”to the society. The basic goal of this thesis is to examine the conservatives that were forced to mental transformation. Beside administration of these people, which has been under close chase of state since the foundation of republic, will be explicated. Exploring the policies while implementing mental transformation of this group is another goal of this thesis. In first part of the thesis, Conservatism in Turkish political life and political parties which Erbakan organized, are surveyed. In the second part of thesis, February 28 Process is displayed its before and after. In the third part, foundation of Ak Party and its periods of rule are analyzed. In the last part of the thesis, Ak Party's confrontation with basic problems of country and social events targeting Ak Party are studied. Datas related with Election of Presidency are presented this part.