İşverenin haklı nedenle iş sözleşmesini feshi
Termination the employment contract with a valid reason of employer
- Tez No: 545766
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MÜJDAD ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İş sözleşmesi işçi ile işveren arasında karşılıklı borç doğuran ve işçiyi, işverene bağımlı kılan bir sözleşmedir. Taraflar karşılıklı borçlarını yerine getirmediklerinde her iki taraf içinde fesih hakkı doğar. Fesih, iş sözleşmesini sonlandırdığı için bozucu yenilik doğuran bir işlemdir ve tarafları ilgilendiren hukuki sonuçlar doğurur. 4857 sayılı İş kanunu, hem işçiye hem de işverene iş sözleşmesini haklı nedenle fesih hakkı tanımaktadır. İlgili metinde işverenin haklı nedenle iş sözleşmesini derhal fesih hakkı işlenmiştir. Konunun dayanağı 4857 sayılı İş Kanunu 25.maddedir. İlgili madde Yargıtay karar örnekleri ile birlikte işlenerek aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
An employment contract is a contract that creates mutual debt between the worker and the employer and makes the worker dependent on the employer. When the employer and worker fail to fulfill their mutual debts, the right to terminate in each party shall arise. Rescission is a process that creates disruptive innovation as it terminates the employment contract and has legal consequences concerning the parties. Labor Law No. 4857 gives both the worker and the employer the right to termination the employment contract with a valid reason. In the relevant text, the right of termination of the employment contract is justified. The subject matter of the matter is the Labor Law No. 4857 in the 25th article. The relevant article was transferred together with the Supreme Court decision samples.